Europa planira napraviti vlastitu sigurnu satelitsku mrežu
Značajan dio bit će posvećen sigurnosti i upravljanju krizama. Većina satelita bit će smještena u niskoj orbiti oko Zemlje, dok će manji dio biti raspoređen u srednju orbitu.
Mogući scenariji izazvali su priličnu buru i rasprave na telekomunikacijskom tržištu i svatko ima svoje razmišljanje o tome što bi se moglo dogoditi, no sa svih strana dolazi jedno pretežito mišljenje koje se može sažeti u samo tri riječi „stečaj nije opcija“.
Hrvatsko alternativno telekomunikacijsko tržište u svim su segmentima izdašno financirale sve banke i to ne samo Zagrebačka banka koja je možda i ponajviše izložena pogotovo u Optimi Telekomu, ali i druge banke poput Privredne banke Zagreb, Raiffeisen Banka, Erste Banka. Osim što bi to poslalo lošu poruku investitorima bilo bi jasno da ideja liberalizacije definitivno pada u vodu.
Iako manje zaduženi, Metronet s 578 milijuna kuna koji je već proglasio predstečajnu nagodbu i H1 Telekom s nekih 150 milijuna kuna, neće moći izdržati izazove tržišta bez novih ulaganja koja bi nakon stečaja banke definitivno bila uskraćena. Takav scenarij osigurao bi vodeću poziciju samo dvama operaterima koji imaju novca za ulaganja, akvizicije, ali i razvoj - a to su HT i Vipnet. Iza njih stoje, ako je to potrebno, njihovi vlasnici Deutsche Telekom i Telekom Austria kao telekomi s financijskom snagom, ali i snažnim državnim vlasništvom.
Tada bi definitivno nastao duopol, neki bi možda rekli i monopol, tako da stečaj kao takav nije opcija, kaže mi jedan izvor blizak alternativcima. Preuzimanje upravljanja Optima Telekom u strogo kontroliranim uvjetima reguliranog tržišta u kojem se zna što je dopušteno i što nije nimalo loša opcija i to svima polako postaje jasno. HT je dokazao da zna upravljati, slažu se mnogi i uvjeti koje će propisati Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja kao regulator za fer play na tržištu, te Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije za konkretne poteze - cijene, pakete, tarife i ostale odredit će budućnost telekom tržišta.
U već jednom spomenutom scenariju kako je prodaja Iskona jedan od možebitnih uvjeta, a zbog sasvim jasne poslovne matematike prema kojoj je glupo kako smo već pisali zamijeniti profitabilnu tvrtku s vizijom za tvrtku s ogromnim financijskim problemima, prema dostupnim informacijama AZTN neće tražiti da se Iskon stavlja na tržište.
Prema informacijama iz različitih izvora vrlo bliskih pregovorima i situaciji na tržištu, iz AZTN-a prije svega, a tek nešto manje HT-a dopiru informacije kako će uvjeti biti ipak mnogo povoljniji jer je svima postalo jasno da prodaja Iskona jednostavno uopće nije opcija. HT na to ne bi pristao, a tko misli da bi trebali drugačije postupiti samo neka se stave u njihovu poziciju - imaš Iskon - radi, donosi i profitabilan je. Imaš s druge strane Optimu koja je u 1,1 milijardi kuna obveza, radi i donosi, ali to tako skoro vratiti neće bez restrukturiranja i otpisa dijela duga. Smije se naš izvor i kaže - ajde pa ti biraj!
Dakle to je to o Iskonu. A zašto stečaj nije opcija? Jedan od razloga je i što će se većina korisnika raspršiti, a zbog načina kako bi zbog stečaja mogli percipirati alternativce jedino rješenje im je HT i dijelom gdje to može pokriti što kroz B.Net, što kroz Homebox uslugu što na drugi način Vipnet. I opet korisnici odoše velikima. Važno je da se spase i radna mjesta, osigura povjerenje u alternativce i Optimu Telekom jer očito je da ima priliku, te da se tržištu da prilika za razvoj, a HT je prema planu dobro rješenje za to.