Savez mobilnih mreža sljedeće generacije (NGMN) otkrio je ključna načela za usmjeravanje industrije prema 6G. Trgovačko tijelo istaknulo je suradnju i tehnološke inovacije kao ključne za rješavanje ograničenja koja utječu na 5G.
U svom posljednjem izvješću, NGMN je detaljno opisao 13 vodećih načela za usmjeravanje mrežne arhitekture prema 6G, dajući preporuke za poboljšanu mrežnu učinkovitost, inovacije i održivost. Izvješće je identificiralo ključne bolne točke 5G koje treba izbjegavati u razvoju 6G, uključujući složenost mreže, integraciju naslijeđenog sustava i energetsku učinkovitost.
Kako bi se ublažili ti izazovi, predloženi okvir zagovarao je pristup autonomnom upravljanju mrežom koji je izvorni AI kako bi se potaknula arhitektonska promjena prema 6G. Među svojim preporukama, savez je također pozvao na fleksibilnu mrežnu arhitekturu, implementaciju novih značajki na zahtjev i kompatibilnost tehnologija u razvoju s postojećim mrežnim uslugama.
Trgovačko tijelo nadalje je objasnilo da bi uključivanje kvantno sigurnih sigurnosnih mjera u novu infrastrukturu pomoglo u jačanju otpornosti mreže. Što se tiče MNO-ova koji su već uključeni u razvoj sljedeće generacije, izvješće sugerira da 6G zračno sučelje donosi značajan napredak u odnosu na 5G-Advanced, posebno u pogledu učinkovitosti spektra, integriranog senzora i komunikacije te guste, jeftine veze uređaja.
Arash Ashouriha, predsjednik odbora NGMN Alliance objasnio je da je rano usvajanje jasnog arhitektonskog dizajna i načela implementacije ključ uspješnog razvoja sljedeće generacije povezivosti. “NGMN predviđa buduću mrežnu arhitekturu kao platformu temeljenu na uslugama koja se razvija kako bi učinkovito zadovoljila rastuće zahtjeve korisnika, aplikacija i industrija, dok istovremeno iskorištava stalna poboljšanja 5G”, dodao je.
Hrvatski projekt financiran iz EU fondova smanjuje emisije ugljikovog dioksida u telekom sektoru kroz primjenu rješenja za hlađenje i solarnu energiju na baznim stanicama diljem zemlje.
U prvom tromjesečju 2025. godine najjači domaći telekom operator Hrvatski Telekom nastavio je s rastom poslovanja, ostvarivši rast prihoda od 5,9 posto na godišnjoj razini, što je rezultat pozitivnog razvoja poslovanja u segmentu privatnih i poslovnih korisnika i dosegao je 267,6 milijuna eura.
Podaci koje prikuplja domaći telekom regulator Hrvatska agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) pokazuje kako je u prošloj godini ukupni prihod od usluga naplatne televizije povećan 9,65 posto na 140,45 milijuna eura.