Hrvatski projekt financiran iz EU fondova smanjuje emisije ugljikovog dioksida u telekom sektoru kroz primjenu rješenja za hlađenje i solarnu energiju na baznim stanicama diljem zemlje.
Projekt LIFE4GREENBROADBAND telekom operatora A1 Hrvatska financira se kroz europski program LIFE te nudi model za niskougljična energetska rješenja, ne samo u Sredozemlju, već i u ostatku Europe.
„Ovo je prvi put da je telekomunikacijska tvrtka dobila novac za projekt s klimatskim učinkom“, kaže Martina Dragičević, direktorica regulatornih poslova i fondova EU-a u A1 Hrvatska. „Iako telekom industrija nije velik zagađivač, mi smo značajan potrošač električne energije te stoga istražujemo načine kako smanjiti svoj ugljični otisak.“
Tijekom tri i pol godine trajanja projekta postavljene su solarne elektrane na 155 baznih stanica te sustavi slobodnog hlađenja na 200 lokacija baznih stanica u Hrvatskoj, čime su ostvarene godišnje energetske uštede od 1.210.000 kWh i smanjenje emisije CO₂ za 404 tone.
Projekt se provodio u različitim klimatskim područjima, uključujući lokacije predviđene za uvođenje 5G mreže, što je osiguralo testiranje rješenja u raznolikim uvjetima.
„Uvođenjem skalabilnih, naprednih i klimatski prilagodljivih rješenja, projekt postavlja standard održivosti i pokazuje kako telekom sektor može predvoditi tranziciju prema niskougljičnoj i energetski učinkovitoj budućnosti“, ističe Dragičević.

„Projekt je primjer kako se zelene prakse mogu integrirati u telekom mreže, uz visoku energetsku učinkovitost, smanjeni ugljični otisak i korištenje obnovljivih izvora energije bez žrtvovanja performansi ili kvalitete usluge“, dodaje.
LIFE4GREENBROADBAND usmjeren je na rastući energetski utjecaj širokopojasnih mreža i potrebu za održivim rješenjima. „U Hrvatskoj, kao i drugdje u Europi, širenje širokopojasnih mreža (poput optike i 5G-a) povećalo je potrošnju energije i ugljičnog otiska. Smanjenje tog utjecaja, uz zadržavanje ili čak poboljšanje kvalitete usluge i pokrivenosti, bio je glavni cilj“, kaže Dragičević.
Dodaje da postoje planovi za širu primjenu projektnih rješenja: „Znamo da naše tri članice A1 Grupe u Srbiji, Sjevernoj Makedoniji i Bugarskoj već primjenjuju ova rješenja postavljanjem solarnih elektrana na baznim stanicama.“
Uspjeh projekta potaknuo je razvoj novih održivih inicijativa u tvrtki, uključujući korištenje vjetroelektrana, naprednih sustava za pohranu energije i brzih punionica za električna vozila.
LIFE4GREENBROADBAND pokazao je kako sustavi slobodnog hlađenja, solarne elektrane i pametni softver za upravljanje energijom smanjuju potrošnju energije u telekom sektoru. „Ova se rješenja lako mogu primijeniti u umjerenoj i sredozemnoj klimi, što uključuje većinu EU zemalja“, kaže Dragičević. „Te su tehnologije i metode lako dostupne i mogu se primijeniti bilo gdje.“
Europske nagrade za održivu energiju (EUSEW) odaju priznanje najboljim projektima i liderima u području čiste energije
LIFE4GREENBROADBAND jedan je od tri finalista koji su ušli u uži izbor za Europske nagrade za održivu energiju 2025. u kategoriji Inovacija. Nagrada se dodjeljuje za izvanredne projekte koji su u tijeku ili su nedavno završeni, koje financira EU i koji pokazuju originalan i inovativan pristup tranziciji prema čistoj energiji. Ostali finalisti u ovoj kategoriji su projekt AQUABATTERY iz Nizozemske i projekt LIFE TURBINES iz Španjolske i Italije.
AQUABATTERY razvija inovativno rješenje za pohranu energije na bazi slane vode, dok LIFE TURBINES koristi hidroenergiju za proizvodnju električne energije iskorištavanjem prekomjernog tlaka u vodovodnom sustavu kućanstava.
Europske nagrade za održivu energiju (EUSEW Awards) odaju priznanje izvanrednim pojedincima i projektima za njihove inovacije i napore u području energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije. Devet finalista odabrao je žiri uglednih stručnjaka u tri kategorije: Inovacija, Lokalna energetska akcija i Žena u energetici. Javno online glasanje za finaliste otvoreno je do 1. lipnja, a pobjednici će biti proglašeni 10. lipnja 2025. na svečanosti dodjele nagrada.