Europa planira napraviti vlastitu sigurnu satelitsku mrežu
Značajan dio bit će posvećen sigurnosti i upravljanju krizama. Većina satelita bit će smještena u niskoj orbiti oko Zemlje, dok će manji dio biti raspoređen u srednju orbitu.
Kako je cjelokupna radijska mreža bila modernizirana u prethodne dvije godine, sve radijske i sistemske jedinice su bile spremne za prihvat DSS tehnologije, ističe za ICTbusiness.info direktorica Sektora pristupnih mreža u Hrvatskom Telekomu Nataša Malić u trenutku kada se 5G mreža polako stvara u hrvatskom telekomunikacijskom prostoru. Zasad je, jer nema raspisanih frekvencijskih opsega, nego je domaći telekom regulator HAKOM dopustio svojim rješenjem rad na postojećim raspisanim i koncesijama dozvoljenim frekvencijama na kojima rade 2G, 3G i 4G.
Ono na čemu je još trebalo raditi je priprema transportne mreže, gdje je zbog činjenice da 5G danas radi kroz tzv. NSA - Non Standalone model jer korisnik je spojen i na 4G i 5G mrežu, pa je potrebna vremensko-fazna sinkronizacija na lokacijama, što je također pripremljeno kroz 2020-tu godinu, objašnjava dalje Nataša Malić tehničke karakteristike postojećeg 5G mrežnog sustava.
Naravno kod puštanja u rad 5G danas HT je, ističe Nataša Malić, trebao testirati DSS software te provjera radi li mreža s novim uređajima ili rade li uređaji s mrežom, što također ima svoje izazove, ali smo ih uspješno riješili.
„Očekujemo primjene u gaming segmentu, radu dronova (za različite namjene), poljoprivredi, turizmu. Zašto ne i u segmentu testiranja autonomnih vozila ili PPDR segmentu, a vidimo to iz primjera susjednih zemalja poput Mađarske i Slovenije, šteta bi bila da Hrvatska ne uhvati taj korak“, objašnjava Nataša Malić.
Na pitanje o ulaganjima u izgradnju prave 5G mreže slijedeće godine Nataša Malić ističe da kada se radi o ovakvim tehnološkim iskoracima ona iziskuju značaja ulaganja. Prvo i osnovno potrebno je uložiti u potpuno novi spektar, pojašnjava Nataša Malić.
„Telekomi moraju imati spremnu infrastrukturu za prihvat nove opreme i to bazne stanice i njihova osnova nosači, stupovi, pripremljenu transmisiju za gigabitne brzine, a onda povrh toga dolaze i investicije u samu opremu“, pojašnjava Nataša Malić.
Prema njezinim riječima za tzv. Standalone način rada, gdje je korisnik spojen samo na 5G mrežu, potreban je i novi 5G core.
„Radi se o milijunskim ulaganjima, a konkretna investicija ovisit će o stupnju pripremljenosti već navedenih elemenata, te planu svakog operatora za godišnji rollout“, zaključuje Nataša Malić.