Europska komisija predstavila je službeni popis prigovora na prijedlog Orangea i Masmovila o spajanju jedinica u Španjolskoj. EK je zabrinuta zbog mogućeg smanjenja konkurencije i mogućnosti značajnog povećanja potrošačkih cijena.
Taj je potez dio istrage otvorene u travnju kako bi se procijenile implikacije spajanja na tržišno natjecanje, čime će se broj igrača na tržištu smanjiti na tri. Njegova službena izjava o primjedbama proširuje preliminarni stav EK-a da bi dogovor mogao smanjiti konkurenciju u ponudi mobilnih, fiksnih i multi-play paketa na tržištu. "Predviđeni protukonkurencijski učinci su značajni čak i nakon uzimanja u obzir potencijalnih ušteda troškova, u kontekstu u kojem je konkurencija bila pokretačka snaga za ulaganja i kvalitetu usluga na španjolskom tržištu", dodaje se.
Orange i Masmovil sada imaju priliku odgovoriti na zabrinutost EK-a, pogledati spis slučaja za istragu i zatražiti saslušanje. Regulator je napomenuo da slanje dokumenta ne prejudicira ishod njegove istrage. EK radi na donošenju konačne odluke do roka do 4. rujna. Kad su operateri najavili sporazum, procijenili su da će se zaključiti u drugoj polovici 2023. U svojim izvornim izjavama, Orange i Masmovil tvrdili su da će spajanje potaknuti konkurenciju, pružiti značajnu učinkovitost i omogućiti ubrzanje ulaganja u optiku i 5G.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu pokazuju kako su domaći telekom operatori od usluga pristupa internetu i to prije svega najveći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska, te oni manji kao Terrakom ostvarili rast prihoda 12,51 posto na 213,01 milijuna eura.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je u posljednjem kvartalu prošle godine broj korisnika pokretnih mreža povećan 3,39 posto na 4,72 milijuna korisnika, dok je broj privatnih korisnika veći 3 posto, a poslovnih korisnika 5,18 posto na 872,41 tisuće.