Nakon krize i depresije, kako god nazivali prošlih nekoliko godina poslovanja u tijeku svjetske krize, može se reći kako je to postalo permanentno stanje poslovanja u Hrvatskoj. Iako bi ovakav način razmišljanja za neke mogao biti loš, možda i katastrofičan, direktor IBM Hrvatska Damir Zec ne smatra da je tako jer ističe kako korisnici traže profilirana ICT rješenja koja im daju konkurentsku prednost na tržištu.
Direktor IBM Hrvatska smatra da prilika za rast ima, ali da se fokus poslovanja treba mijenjati, brže se prilagođavati tržištu, ali da ništa nije tako crno kako se možda na prvi pogled može činiti i upravo smo o tome s njime razgovarali.
Vremena su se definitivno promijenila. U kojem smjeru idu zahtjevi korisnika?
Korisnici su naučili štedjeti i svoje projekte prilagoditi novonastaloj situaciji. Takav stav korisnika može s jedne strane imati za posljedicu smanjenje tržišta za IT kompanije, no s druge strane to je i prilika. Tu na scenu stupaju nova tehnološka rješenja, ali i znanja koja imamo u Hrvatskoj kako bismo odgovorili na takve korisničke zahtjeve. Radi se optimizacija, konsolidacija i siblimira se znanja i tehnologije prema krajnjim korisnicima unutar kompanije i izvan nje.
Ipak kod nas je najveći problem da je država i dalje najveći potrošač. Kako to promijeniti?
Država je s jedne strane najveći potrošač IT tehnologija, a s druge strane i kupac tih tehnologija jer su među ostalim u tijeku procesi prilagodbe EU, ali i daljnje informatizacije tijela državne uprave. To vrijedi za praktički sve nivoe vlasti. Nakon toga slijedi financijski sektor, telekomunikacijski i drugi gospodarski sektori iza njega. Takva preraspodjela može biti problematična, ali s druge strane kako sam već rekao stvara izazove na tržištu jer otvara nove prilike. Veliki rast možemo očekivati u segmentu malih i srednjih tvrtki jer one danas polako sustižu tzv. enterprise segment i tu se može očekivati da kupci IT tehnologija krenu sa velikim zahtjevima jer će im one omogućiti konkurentsku prednost na tržištu.
Na tržištu ipak nema velike potrošnje...
To je točno, ali ne bih rekao da je stagnacija, prije bih rekao da je riječ o laganom rastu, te većem potencijalu rasta. Nema u tvrtkama financijskih uvjeta da se svi željeni projekti i realiziraju. Međutim, ulazak u Europsku uniju potaknut će dodatnu potrošnju, ali ne treba očekivati mnogo. Čak i kada se gleda osobna potrošnja u kojem najrazličitije tehnologije dolaze do izražaja od pametnih telefona i tableta, do društvenih mreža vidljivo je u kojem se segmentu kreće upotreba tehnologije. Slična se promjena događa i u poslovnom segmentu gdje ključni kao i u EU u koju ulazimo postaju male i srednje tvrtke koje će osjetiti potrebu za IT rješenjima za povećanje konkurentnosti. Taj značajniji rast može se očekivati od početka sljedeće godine kada će se tvrtke u potpunosti okrenuti globalnom tržištu i iskoristiti to što smo u Europskoj uniji.
Korisnici stvaraju velike količine podataka, tvrtke također. Kako se „sukobiti“ s tim problemom?
Ogromna količina podataka može imati vrijednost ako se koristi. To su danas prepoznali svi, od tvrtki do država jer se ti podaci mogu iskoristiti kako bi se lakše poslovalo. Upravljanje tim podacima postaje prioritet radi stvaranja dodatne vrijednosti. Države to mogu iskoristiti kako bi se korisnicima, dakle i građanima i tvrtkama omogućile nove usluge i interakcija na sasvim novi način s državom. Big Data menadžment je postao ključan za sve na tržištu i tu IT rješenja predstavljaju idealnu primjenu tehnologije. I u Hrvatskoj se danas vrlo jasno razmišlja kako upravljati tom velikom količinom podataka, a u tome svjetlu treba gledati i napore Vlade u objedinjavanju postojećih podataka. Samo objedinjavanje nije dovoljno, treba podatke i analizirati i tu dolazimo do poslovne analitike koja dobiva na dodatnoj važnosti.
Govorimo o promjenama navika korisnika, mobilnih tehnologija, pametnih telefona i tableta. Što se tu može očekivati?
U naredne dvije do tri godine sigurno će se promijeniti način korištenja tehnologije, no ne samo za stjecanje informacija i komunikaciju kao što je to danas slučaj već za stvaranje novih prilika. Vidljivo je da su se razvila različita rješenja u području elektroničkog poslovanja, sve se seli na mobitele. To je promjena za korisnike, ali i za sve one koji mobilne tehnologije vide kao kanal plasiranja svojih proizvoda i usluga.