INTERVJU S POVODOM

Složenost migracije CEZIH-a uz dostupnost od početka godine od 99,57 posto

U prvih devet mjeseci ove godine u sustavu CEZIH je uredno provedeno preko 650 milijuna transakcija u kojima su e-recepti, e-uputnice i ostalo

Složenost migracije CEZIH-a uz dostupnost od početka godine od 99,57 posto

Kad se radi o procesu modernizacije i migracije sustava CEZIH, treba naglasiti kako je riječ o zaista iznimno složenom projektu koji se provodio bez planiranog zaustavljanja sustava na bilo kakav duži period, ističe za ICTbusiness.info Darko Gvozdanović, voditelj poslovnog područja eZdravstvo u ENT.

Prema njegovim riječima najveći tehnički izazov bio je u tome da je postojeći sustav bio implementiran na nekoliko generacija staroj softverskoj infrastrukturi te hardverskoj osnovici koja je rubno podržavala uobičajeno opterećenje, međutim, tijekom navedenih radova, unatoč povremenim poteškoćama, sustav je od početka godine do danas bio dostupan 99,57% vremena

Objavili ste da je sklopljen novi ugovor za održavanje CEZIH-a. Koji su konkretni izazovi i poteškoće s kojima se suočio sustav CEZIH tijekom procesa modernizacije i migracije na novu tehnološku infrastrukturu te kako su oni utjecali na funkcioniranje sustava?

Ericsson Nikola Tesla odgovoran je za održavanje  Podsustava 1., odnosno „Informacijskog podsustava Programske osnovice središnjeg dijela integralnog informacijskog sustava CEZIH na primarnoj, sekundarnoj i tercijarnoj razini zdravstvene zaštite“. Središnji dio sustava CEZIH sastoji od četiri podsustava, pri čemu podsustav 1. obuhvaća najveći dio (90%) središnjeg sustava.

Kad se radi o procesu modernizacije i migracije sustava, treba naglasiti kako je riječ o zaista iznimno složenom projektu koji se provodio bez planiranog zaustavljanja sustava na bilo kakav duži period. Najveći tehnički izazov bio je u tome da je postojeći sustav bio implementiran na nekoliko generacija staroj softverskoj infrastrukturi te hardverskoj osnovici koja je rubno podržavala uobičajeno opterećenje. Međutim, tijekom navedenih radova, unatoč povremenim poteškoćama, sustav je od početka godine do danas bio dostupan 99,57% vremena. U prvih devet mjeseci ove godine u sustavu je uredno provedeno preko 650 milijuna transakcija u kojima su e-recepti, e-uputnice i ostalo.

Radi razumijevanja složenosti ekosustava, ističemo da za ispunjenje pune usluge primjerice slanja recepta, osim Podsustava 1 u središnjem dijelu sustava CEZIH, moraju ispravno funkcionirati lokalne aplikacije u ordinacijama PZZ,  pametna kartica odnosno čitač pametnih kartica, VPN veza prema središnjem sustavu, lokalna mreža (dostupnost interneta) i sl. Ukoliko bilo koji od tih dijelova ne funkcionira, krajnji korisnik ne može elektronički obaviti potrebnu aktivnost.

Kako različite hardverske i softverske komponente unutar sustava CEZIH utječu na složenost procesa migracije podataka i modernizacije sustava te koja su specifična tehnička rješenja implementirana kako bi se olakšao ovaj prijelaz?

Mnoštvo heterogenih softverskih komponenti koje se koriste u središnjem dijelu sustava CEZIH, predstavljao je značajan izazov za uspješnu migraciju sustava. Stoga su određeni dijelovi sustava, za koje je u prošlosti prepoznato ispod optimalno funkcioniranje, zamijenjeni i pri tome su korištene potpuno druge tehnologije. Implementacija i desetak godina novijih verzija softverskih komponenata u odnosu na ranije korištene, osim svih pogodnosti koje dolaze s tim, donosi i potencijalne poznate i nepoznate izazove kao i potrebu za specifičnim konfiguriranjem za potrebe središnjeg dijela sustava CEZIH.

Upravo sve ove činjenice, zahtijevale su intenzivno testiranje novog sustava u uvjetima koji su bili maksimalno slični produkcijskom radu (u mjeri koliko je to bilo moguće) prije samog puštanja u probni rad.

Isto tako, nakon puštanja u testni i probni rad naši su stručnjaci bili maksimalno angažirani u otklanjanju svih uočenih problema samostalno i u suradnji sa službama podrške kompanija čiji se softver koristi kao infrastruktura te kontinuirano pratimo performanse sustava.

Kako se stručnjaci zaduženi za održavanje i modernizaciju sustava CEZIH nose s izazovima koordinacije brojnih uključenih dionika i osiguravanja pravovremenog ispunjavanja ugovornih obveza te koji su ključni faktori uspjeha u ovakvim tehnički zahtjevnim projektima?

Timovi koji u ENT-u koji rade na projektima eZdravstva kombinacija su stručnjaka „veterana“ koji na projektima eZdravstva u Hrvatskoj i na drugim tržištima, rade više od 20 godina i mlađih kolega koji donose jednu potpuno novu energiju. No, specifičnost domene kojom se bavimo, rješenja čijem korištenju članovi tima osobno svjedoče u svakodnevnom životu kao i u životima naših sugrađana, čine jedinstvenu povezanost s poslovima na kojima rade.

Vrhunska tehnička znanja i poznavanje domene, iskustvo rada u izazovnom okolišu, profesionalna i ugodna radna atmosfera, usmjerenost na rezultate, kontinuirani rad na unaprjeđenjima, osigurava da uvijek neovisno o poteškoćama na koje se nailazi, na koncu uspješno realiziramo preuzete obveze. Kod ovako velikih sustava koji spadaju u kritičnu infrastrukturu važno je na raspolaganju 24/7 imati tim koji sposoban riješiti bilo kakav problem. U održavanju ovog sustava na različite načine uključeno je više od 50 naših djelatnika.

 

 

O poslovnim rezultatima komentar iz Ericsson Nikole Tesle

U prvih devet mjeseci 2024. godine ostvarili smo solidne poslovne rezultate. Bilježimo rast prihoda od prodaje na izvoznim tržištima i u segmentu digitalno društvo. Time smo zajedno s kontinuirano stabilnim poslovanjem na Ericssonovom tržištu djelomično neutralizirali pad prihoda od prodaje u operatorskom segmentu na domaćem tržištu, što je prije svega posljedica neproduljena ugovora u području upravljanih usluga s HT-om krajem prošle godine ali i opreznog ulaganja operatora u mobilnu telekom infrastrukturu. Ako izuzmemo prihode od upravljanih usluga s HT-om, ukupni prihodi od prodaje zabilježili bi porast od 6% u usporedbi s istim razdobljem prethodne godine.  Što se ostalih financijskih pokazatelja tiče, zadržali smo stabilnu razinu bruto i operativne marže te ostvarili pozitivan novčani tok od operativnih aktivnosti. Novac i novčani ekvivalenti, uključujući kratkotrajnu financijsku imovinu, i nakon isplate dividende od gotovo 20  milijuna eura iznose 54,8 milijuna eura što čini 33,8% ukupne imovine.

Zadovoljni smo opsegom zabilježenih narudžbi i novim poslovnim prilikama čije će nam zaključenje do kraja godine osigurati dobru poziciju za realizaciju prihoda od prodaje u narednom razdoblju.