Sustav Pitagora bit će instaliran u podatkovnom centru Cineca u Casalecchio di Reno (Bologna) krajem 2024. godine i postat će dio ekosustava Bologna Technopole. Superračunalo će biti posvećeno numeričkoj simulaciji fizike plazme i strukturnoj analizi naprednih materijala za nuklearnu fuziju.
Dražen Tomić / Tomich Productions
Cineca je potpisala ugovor s Lenovom za instalaciju novog sustava High-Performance Computing (HPC) za znanstvenu zajednicu za istraživanje fuzijske energije. Nova infrastruktura, logičnog naziva Pitagora, moći će izvesti oko 27 milijuna milijardi operacija u sekundi (PFlop/s).
Sustav Pitagora bit će instaliran u podatkovnom centru Cineca u Casalecchio di Reno (Bologna) krajem 2024. godine i postat će dio ekosustava Bologna Technopole. Superračunalo će biti posvećeno numeričkoj simulaciji fizike plazme i strukturnoj analizi naprednih materijala za nuklearnu fuziju.
Cineca je sveučilišni konzorcij, jedan od najvećih računalnih centara u Italiji i jedan od najnaprednijih u svijetu za računalstvo visokih performansi, dom brojnih nacionalnih i međunarodnih HPC projekata. Ovi su projekti neophodni za razvoj i inovacije u različitim znanstvenim i tehnološkim područjima, temeljeni na računskoj metodologiji za podršku računalnim istraživanjima u širokom rasponu sektora, od bioraznolikosti do znanosti o životu, od umjetne inteligencije do znanosti o materijalima, od znanosti o zemlji do klimatologije.
Od 2016., kada je Marconi, prvo Cineca superračunalo s Lenovo tehnologijom, svečano predstavljeno, konzorcij je ugostio superračunalne sustave posvećene europskoj znanstvenoj zajednici za studije o nuklearnoj fuziji za sigurnu i održivu proizvodnju električne energije u suradnji s EUROfusionom, europskim konzorcijem koji ima za cilj dizajnirati tehnološke sustave koji mogu proizvoditi električnu energiju korištenjem energije fuzije do 2050., i ENEA, koja predstavlja Italiju u konzorciju EUROfusion.
Lenovo superračunalo, odabrano putem konkurentnog javnog natječaja, pruža 27 PFlop/s snage uz visoku energetsku učinkovitost, omogućavajući smanjenje potrošnje električne energije za hlađenje sustava za 15 posto kroz tehnologiju Neptune Direct Water-Cooling. Ova tehnologija omogućuje raspršivanje do 98 posto topline koju proizvodi superračunalo, održavajući temperaturu CPU-a na vrijednostima koje mogu jamčiti maksimalnu radnu frekvenciju.
Jedan od prioritetnih koraka koji bi tvrtke trebale napraviti je provođenje GAP analize kako bi se utvrdilo zatečeno stanje u odnosu na zahtjeve direktive NIS2, a sama analiza identificira potrebne mjere za usklađivanje, pojašnjava za ICTbusiness.info Siniša Staničić, direktor odjela ICT prodaje i rješenja u A1 Hrvatska.
Arm tvrdi da njegova Neoverse platforma postaje arhitektura izbora za cloud, s obzirom da kompanije kao AWS, Google Cloud, Microsoft Azure i drugih potiču širi pomak od x86 u podatkovnim centrima.
Operateri podatkovnih centara suočavaju se s izazovima ubrzano razvijajućim okruženjima u kojima postojeće IT aplikacije sve više koegzistiraju uz računalstvo visoke gustoće koje se implementira za podršku umjetnoj inteligenciji.