Era kvantnog računalstva je započela zahvaljujući IBM-u i njegovom Quantum System Two, najnaprednijem kvantnom računalu na svijetu. Kombinira skalabilnu kriogenu infrastrukturu i klasične runtime poslužitelje s modularnom qubit kontrolnom elektronikom. Ujedno, ovaj novi sustav je temelj za IBM-ovu viziju kvantnocentričnog superračunala.
S ovim iznimnim dostignućem, kao i drugim otkrićima u kvantnom hardveru, teoriji i softveru, kompanija proširuje svoj IBM Quantum Development Roadmap do 2033. s novim ciljevima za značajno unapređenje kvalitete ključnih operacija. Time bi se povećala veličina kvantnih sklopova koji se mogu pokrenuti i pomoglo u realizaciji punog potencijala kvantnog računalstva na razini.
Kao što je IBM pokazao ranije ove godine na 127-qubit Quantum Eagle procesoru, Quantum sustavi sada mogu poslužiti kao znanstveni alat za istraživanje klasa problema u kemiji, fizici i materijalima na razini korisnosti izvan grube sile klasične simulacije kvantna mehanika.
Stoga, uzbuđenje upućenih u priču utemeljeno je, uistinu bismo do 2033. mogli imati kvantna računala, prava, "punokrvna". Zasad se sve temelji na teoriji i ovakvim dostignućima koja pomiču granice, ali još uvijek ih nisu probili u tolikoj mjeri da možemo reći kako svijet ima istinska kvantna računala, onakva kakva bi u konačnici trebala biti.
Kvantna su računala različita od klasičnih zbog "stanja" u kojima se nalaze. Dok klasična mogu biti u dva - 0 ili 1 - kvantna mogu biti u oda istovremeno, što se zove "qubits". Također, kod klasičnh računala podaci se mogu šifrirati u "gornjem" ili "donjem" smjeru, a kvantna računala to mogu u svim smjerovima, što znatno ubrzava procese.
Do te mjere da govorimo o tisućama godina u brzini izvođenja procesa u odnosu na računala danas. Toliko su brža od svega što trenutno postoji. Možemo samo zamisliti koliko bi to moglo unaprijediti svijet u svim područjima. Zapravo, kroz narednih deset godina više nećemo morati zamišljati, svjedočit ćemo toj stvarnosti.
Jedan od prioritetnih koraka koji bi tvrtke trebale napraviti je provođenje GAP analize kako bi se utvrdilo zatečeno stanje u odnosu na zahtjeve direktive NIS2, a sama analiza identificira potrebne mjere za usklađivanje, pojašnjava za ICTbusiness.info Siniša Staničić, direktor odjela ICT prodaje i rješenja u A1 Hrvatska.
Arm tvrdi da njegova Neoverse platforma postaje arhitektura izbora za cloud, s obzirom da kompanije kao AWS, Google Cloud, Microsoft Azure i drugih potiču širi pomak od x86 u podatkovnim centrima.
Operateri podatkovnih centara suočavaju se s izazovima ubrzano razvijajućim okruženjima u kojima postojeće IT aplikacije sve više koegzistiraju uz računalstvo visoke gustoće koje se implementira za podršku umjetnoj inteligenciji.