Era kvantnog računalstva je započela zahvaljujući IBM-u i njegovom Quantum System Two, najnaprednijem kvantnom računalu na svijetu. Kombinira skalabilnu kriogenu infrastrukturu i klasične runtime poslužitelje s modularnom qubit kontrolnom elektronikom. Ujedno, ovaj novi sustav je temelj za IBM-ovu viziju kvantnocentričnog superračunala.
S ovim iznimnim dostignućem, kao i drugim otkrićima u kvantnom hardveru, teoriji i softveru, kompanija proširuje svoj IBM Quantum Development Roadmap do 2033. s novim ciljevima za značajno unapređenje kvalitete ključnih operacija. Time bi se povećala veličina kvantnih sklopova koji se mogu pokrenuti i pomoglo u realizaciji punog potencijala kvantnog računalstva na razini.
Kao što je IBM pokazao ranije ove godine na 127-qubit Quantum Eagle procesoru, Quantum sustavi sada mogu poslužiti kao znanstveni alat za istraživanje klasa problema u kemiji, fizici i materijalima na razini korisnosti izvan grube sile klasične simulacije kvantna mehanika.
Stoga, uzbuđenje upućenih u priču utemeljeno je, uistinu bismo do 2033. mogli imati kvantna računala, prava, "punokrvna". Zasad se sve temelji na teoriji i ovakvim dostignućima koja pomiču granice, ali još uvijek ih nisu probili u tolikoj mjeri da možemo reći kako svijet ima istinska kvantna računala, onakva kakva bi u konačnici trebala biti.
Kvantna su računala različita od klasičnih zbog "stanja" u kojima se nalaze. Dok klasična mogu biti u dva - 0 ili 1 - kvantna mogu biti u oda istovremeno, što se zove "qubits". Također, kod klasičnh računala podaci se mogu šifrirati u "gornjem" ili "donjem" smjeru, a kvantna računala to mogu u svim smjerovima, što znatno ubrzava procese.
Do te mjere da govorimo o tisućama godina u brzini izvođenja procesa u odnosu na računala danas. Toliko su brža od svega što trenutno postoji. Možemo samo zamisliti koliko bi to moglo unaprijediti svijet u svim područjima. Zapravo, kroz narednih deset godina više nećemo morati zamišljati, svjedočit ćemo toj stvarnosti.
Neke tvrtke zanima samo smještaj njihovih servera, no pored samog smještaja ključno je osigurati i da oni rade u optimalnim uvjetima uz visoku pouzdanost, što je moguće korištenjem profesionalnog vođenog data centra kakav je onaj tvrtke Digital Realty u Zagrebu.
Nokia je predstavila kameru koja donosi multimedijski streaming od 360 stupnjeva putem 5G, Wi-Fi i Ethernet povezivanja. Uređaj je vodootporan, otporan na udarce i unaprijed instaliran softver i hardver za kibernetičku sigurnost.
Appleovi modemi koji su sami razvili zamijenit će Qualcommova rješenja u iPhone uređajima do 2027. Izvješća pokazuju da bi se Appleovi interni čipovi prvi put koristili u ažuriranju serije iPhone SE zakazanom za početak 2025. godine.