Institut je osmišljen kao stručna strateška platforma za poticanje inovacija u području telekomunikacija i ostale kritične infrastrukture s ciljem jačanja konkurentnosti i ubrzanja tehnološkog napretka u regiji.
listopada 2024. u Dubrovniku održala se osnivačka skupština na kojoj je se deset hrvatskih tvrtki iz područja informatičkih tehnologija i kritične infrastrukture udružilo u Digital Support Systems Institute – klaster za rješenja u kritičnoj infrastrukturi. Osnivanje je svojim dolaskom podržao i g. Tonko Obuljen, predsjednik Vijeća HAKOM-a i predsjednik europskog regulatora za elektroničke medije BEREC.
Institut je osmišljen kao stručna strateška platforma za poticanje inovacija u području telekomunikacija i ostale kritične infrastrukture s ciljem jačanja konkurentnosti i ubrzanja tehnološkog napretka u regiji.
Ovaj događaj predstavlja ključni trenutak u stvaranju zajednice tvrtki specijaliziranih za razvoj naprednih digitalnih rješenja koja će se plasirati na globalno tržište. Tim je povodom predsjednik klastera. g. Zvonimir Unković, izjavio: „Kritična infrastruktura predstavlja infrastrukturu koja je vitalna za neku zemlju ili zajednicu te kao takva čini okosnicu gospodarstva, sigurnosti i zdravlja nacije. Danas osnovani DSS institut omogućit će koordinirano djelovanje različitih kompanija s ciljem poticanja inovacija te istraživanja i razvoja u domeni izgradnje i optimalnog upravljanja kritičnom infrastrukturom kao i njezine zaštite.“
Osnivački članovi Instituta čine tvrtke Binom, Bulb Technologies, Elektro Imber, GDi CMT Global, Inducta, Integracija od-do, Marčinković i partneri, Rezime, Triple Innovations i UMBOSS. Pod njihovim vodstvom, klaster će predvoditi razvoj inovacija u spomenutim područjima te time dati novi zamašnjak hrvatskom i regionalnom gospodarstvu.
„Klaster je osnovan kao samostalan, dobrovoljan, neovisan i neprofitan pravni subjekt. Primarni fokus bit će nam domena komunikacijske i elektroenergetske infrastrukture, a namjera nam je s vremenom obuhvatiti i ostalu kritičnu infrastrukturu. Radit ćemo na našem proširivanju unutar zemlje, no dugoročna vizija je stvaranje snažnog i globalno konkurentnog klastera koji nadilazi granice Hrvatske“, dodao je Zvonimir Unković.
Tvrtke osnivačice klastera složile su se da će u prvi plan staviti tehnološki napredak i osnaživanje hrvatskog gospodarstva. S tim će ciljem dijeliti znanje i resurse, ujedinjeno nastupati na tržištu i razvijati napredna rješenja koja će ponuditi na svjetskom tržištu.
Neke tvrtke zanima samo smještaj njihovih servera, no pored samog smještaja ključno je osigurati i da oni rade u optimalnim uvjetima uz visoku pouzdanost, što je moguće korištenjem profesionalnog vođenog data centra kakav je onaj tvrtke Digital Realty u Zagrebu.
Nokia je predstavila kameru koja donosi multimedijski streaming od 360 stupnjeva putem 5G, Wi-Fi i Ethernet povezivanja. Uređaj je vodootporan, otporan na udarce i unaprijed instaliran softver i hardver za kibernetičku sigurnost.
Appleovi modemi koji su sami razvili zamijenit će Qualcommova rješenja u iPhone uređajima do 2027. Izvješća pokazuju da bi se Appleovi interni čipovi prvi put koristili u ažuriranju serije iPhone SE zakazanom za početak 2025. godine.