Nedostatak radne snage i visoka cijena rada ključni su izazovi koje se nalaze pred kompanijama, a rast cijene rada utječe na preseljenje proizvodnje pojedinih industrija primjerice iz zapadne i južne Europe u druge regije u kojima su troškovi rada bitno niži. Dapače, ispitanici predviđaju rast cijene rada u prosjeku za 7,5 posto.
Pokazalo je to istraživanje konzultantske kuće Horváth provedeno među top menadžmentom kompanija iz 19 zemalja svijeta i 13 različitih industrija, od kojih većina ostvaruje godišnji prihod od milijardu eura ili više te zapošljava više od tisuću ljudi.
Pred kompanijama je transformacija potaknuta ubrzanom digitalizacijom, postizanjem održivosti i, u konačnici, profitabilnosti poslovanja, no ispitani menadžeri se slažu da dugoročno uspješno poslovanje kompanija ovisi primarno o upravljanju ljudskim resursima.
"Sve će se više kompanije suočavati s nedostatkom kvalificirane radne snage, što je rezultat implementacije novih tehnoloških rješenja u poslovne procese s jedne strane i odlaska "baby boomer" generacije s tržišta rada s druge strane. S obzirom na visoku cijenu rada, istraživanje je pokazalo da trećina kompanija koja se bavi proizvodnjom, zbog visoke cijene rada planira smanjiti broj radnika u zapadnoj i južnoj Europi, a povećati ga u regijama gdje je cijena rada niža. Također, poslodavci su kao vodeće teme naveli i uvođenje novih modela suradnje unutar poslovnih procesa, fleksibilnost u radu i učenje novih vještina", objasnila je Maria Boldor iz konzultantske kuće Horváth.
Očekuje se da će kompanije nastaviti jačati lokalizaciju proizvodnje zbog geopolitičkih napetosti, a posebno se ona očekuje u automobilskoj industriji, koja još uvijek osjeća posljedice pandemije.
Svi ispitanici su izdvojili digitalizaciju i kibernetičku sigurnost kao važne teme, no vidljivo je da njihov značaj opada, s obzirom da su većim dijelom kompanije posljednjih godina značajno ulagale u kibernetičku sigurnost, pa je i broj uspješno prevedenih napada, tvrde ispitani, u padu.
Očekuje se da će operativna dobit tvrtke Samsung u prvom tromjesečju 2025. godine zabilježiti oštar pad. Glavni razlozi za ovaj pad su američke trgovinske restrikcije koje usporavaju prodaju čipova Kini te sve veća konkurencija u segmentu tradicionalnih memorijskih čipova.
Microsoft je pauzirao planove za projekt podatkovnog centra vrijednog milijardu dolara u središnjem Ohiju. I dalje posjeduje zemljište u Ohiju te planira dovršiti projekt u nekom trenutku u budućnosti. U međuvremenu će se dvije lokacije koristiti za poljoprivredu.
Huaweijeva neto dobit pala je 2024. zbog jednokratnog dobitka godinu dana ranije. Istodobno, prihodi su porasli u svim poslovima, vođeni snažnim dobicima u potrošačkim i inteligentnim automobilskim jedinicama.