Europski tehnološki startupovi do kraja ove godine prikupit će rekordnih 41 milijardu američkih dolara, bez obzira na koronakrizu i ekonomske probleme na globalnoj razini. Dokaz je to da se tehnološki sektor prepoznaje kao onaj koji čini razliku i može biti profitabilan u ovakvim trenucima.
A sve to postiglo se kroz ovih 12 nepunih mjeseci zahvaljujući megainvesticijskim krugovima od 100 milijuna dolara ili više, što potvrđuje i kompanija Atomico, koja se bavi investiranjem, u svom istraživanju. Koje kaže da će 2020. imati marginalna poboljšanja u odnosu na 2020.
Konkretnije, u prošloj godini zabilježeno je 40,6 milijardi dolara prošle godine, što je u odnosu na 2018. bio rast od 52 posto. Dakle, koronakriza ipak je uvelike usporila rast, iako ga nije onemogućila. Stoga, treba gledati pozitivan aspekt cijele priče. Također, jasno je i da se puno pažljivije ulaže novac, što znači da uistinu oni koji ostavljaju dojam povrata investicije u pristojnom roku, mogu dobiti najviše novca.
Najteže je bilo tijekom drugog kvartala ove godine, kad je većina svijeta bila u "lockdownu". Ali, već s trećim se situacija poboljšala jer su se najveće ekonomije ipak uspjele othrvati krizi, odnosno, uspjele su pronaći načine kako joj donekle doskočiti. Primjerice, samo u rujnu zabilježeno je pet milijardi dolara ulaganja u europski tehnološki sektor.
Zanimljivost je da su ulaganja iz Sjeverne Amerike u europski tehnološki sektor također rasla prema podacima kojima raspolaže Atomico. Riječ je o 16 posto rasta u odnosu na prošlu godinu. Ili, u 19 posto investicijskih krugova, sudjelovao je bar jedan američki investitor.
Iako Europa uvijek nekako po brojkama zaostaje za SAD-om i Kinom, njena relevantnost ostaje na visokoj razini. Ali i vidi se napredak, Spotify je premašio 50 milijardi dolara vrijednosti prvi put u povijesti ove godine, a i sve je više onih startupova koji vrijede više od deset milijardi - kao UiPath ili Klarna.