Pandemija koronavirusa naštetila je gospodarstvima i ekonomijama diljem svijeta, ali jedan sektor odolio je cijeloj krizi - onaj tehnološki. Ne samo da je odolio krizi, već raste u nekim segmentima brže no što se očekivalo.
Tako nešto nije toliko iznenađujuće. Ljudi su nekoliko mjeseci bili zatvoreni u svojim domovima, a još uvijek rijetko tko ne radi na daljinu. Sve to dovelo je do situacije da potreba za softverom raste kao nikad prije, što je pak kompanije koje se bave softverom namijenjenim aktualnim potrebama, učinilo snažnijima.
Naravno, nije samo poslovni sektor "pogurao" tehnološke kompanije prema naprijed. One koje se bave streamingom audio i video sadržaja također su zabilježile izniman rast. Kao i one namijenjene pronalasku ljubavnih partnera, kao i one koje se tiču gaminga. Također, kompanije koje se bave dostavom hrane i drugih potrepština, "skočile" su podosta po pitanju vrijednosti...
Konkretnije, Buy Shares u svom izvještaju pokazuje da su se investicije u tehnološke kompanije najbrže vraćale, odnosno, postajale su profitabilne. Riječ je o ROI (return on investment) od 44,84 posto kroz posljednjih godinu dana. Ali, u cijeloj toj priči, zdravstveni je sektor ipak rekorder s ROI od 20,23 posto.
Istovremeno, energetika i nekretnine su doživjele pad od 35,5 i 10,66 posto, dok se financijski sektor uspio zaustaviti na padu od 3,72 posto. Nadalje, tržišna kapitalizacija vodećih tehnoloških kompanija s 1. rujnom iznosila je oko 4,2 bilijuna američkih dolara, od čega je sam Microsoft na 1,6 bilijuna. Primjerice, "drugoplasirani" Apple je na 552,6 milijardi dolara tržišne kapitalizacije, a treća kompanija svijeta je Taiwan Semiconduktor Manufacturing (TSM) s 386,49 milijardi dolara.
Dakle, kao i tijekom svake krize u povijesti čovječanstva, neki profitiraju, a neki se strmoglave daleko više no što su mogli i sanjati...