Prihodi od IT infrastrukture za javni cloud doživjeli su snažan uzlet tijekom trećeg kvartala prošle godine te zabilježili 9,4 posto rasta na godišnjoj razini. Odnosno, kako navodi IDC, riječ je o prihodima od 13,3 milijarde američkih dolara.
Razlozi povećanog rasta mogu se iščitati u činjenici da je tržište nakon prve polovice prošle godine znalo kako odgovoriti na situaciju uzrokovanu pandemijom koronavirusa. Samim time, javila se iznimna potreba za prilagodbom u poslovnim, obrazovnim i društvenim aktivnostima, a IT infrastruktura odigrala je bitnu, ako ne i glavnu ulogu.
Ipak, kao problem se navodi činjenica da je IT infrastruktura koja se ne veže uz cloud premašila potrošnjom onu koja se veže. Ukupno, riječ je o 400 milijuna dolara, ali IDC prognozira da će se to obrnuti već s rezultatima u četvrtom kvartalu prošle ili u prvom ove godine. Što se privatne cloud infrastrukture tiče, povećala se za 0,6 posto na godišnjoj razini i dosegnula pet milijardi dolara.
Prema svim tim saznanjima, očekuje se da će ukupni prihodi na razini cijele 2020. za cloud IT infrastrukturu biti na 74,1 milijardu dolara, što bi značilo rast od 11,1 posto u odnosu na 2019. Ali, potrošnja na infrastrukturu koja se ne veže uz cloud past će za 11,4 posto, na 60,2 milijarde dolara.
Javni cloud bi trebao biti na 52,7 milijarde dolara, što je rast od 16,7 posto, a privatna cloud infrastruktura trebala bi pasti za 0,5 posto, na 21,3 milijardi dolara.
U konačnici, sami rast prihoda zbog potreba održavanja i razvoja javne cloud IT infrastrukture nimalo ne čudi, bez obzira na pandemiju i krizu. Jer, s cloudom je svima jednostavno, kako privatnim, tako i poslovnim korisnicima. A pogodnosti se najbolje osjete upravo kroz javni cloud, koji je otvoren za sve te ujedno nudi mogućnost dostavljanja resursa dinamčki preko interneta i preko web aplikacija, odnosno, web usluga.