UNUTARNJI PROBLEMI

Sam Altman dobio veću kontrolu, vodstvo OpenAI-a dalo ostavke

"Promjene u vodstvu su prirodan dio poslovanja, osobito u tvrtkama koje tako brzo rastu i koje su vrlo zahtjevne."

Sam Altman dobio veću kontrolu, vodstvo OpenAI-a dalo ostavke
Depositphotos

OpenAI, koji stoji iza ChatGPT-a, gubi još rukovodećeg kadra, baš u trenutku kada tvrtka planira restrukturirati osnovno poslovanje i preuzeti kontrolu od neprofitne uprave.

Restrukturiranje bi moglo pretvoriti već profitabilnu tvrtku u tradicionalniji startup i dati izvršnom direktoru Samu Altmanu još veću kontrolu - uključujući vlasnički udio vrijedan više milijardi dolara. Taj potez će vjerojatno učiniti tvrtku privlačnijom za ulagače, koji su već uložili milijarde u nju.

Nisu svi impresionirani planovima. Tehnološka direktorica OpenAI-a Mira Murati, potpredsjednik za istraživanje Barret Zoph i glavni direktor za istraživanje Bob McGrew objavili su da napuštaju tvrtku, sugerirajući velike unutarnje turbulencije. Altman je umanjio značaj ovih promjena.

"Promjene u vodstvu su prirodan dio poslovanja, osobito u tvrtkama koje tako brzo rastu i koje su vrlo zahtjevne. Naravno, neću se pretvarati da je prirodno doći do toga ovako naglo, ali mi nismo obična tvrtka i mislim da razlozi koje mi je Mira objasnila imaju smisla", napisao je u objavi na platformi X Altman.

U svibnju je tvrtka raspustila svoj sigurnosni tim Superalignment, samo da bi Altmana postavila na čelo zamjenskog odbora za sigurnost.

Bivši Superalignment tim bio je stvoren kako bi osigurao da buduće moćne umjetne inteligencije budu usklađene s ljudskim vrijednostima, ako ikada postanu pametnije od nas. Mnogi bivši članovi tog tima izrazili su zabrinutost zbog sposobnosti OpenAI-a da to ostvari nakon što su napustili tvrtku.

Hoće li OpenAI ikada uspjeti ostvariti AGI ostaje za vidjeti. Trenutni AI modeli tvrtke još uvijek se bore s istim problemima s kojima su se suočavale ranije verzije, uključujući nemogućnost logičnog tumačenja podataka.

OpenAI nije primarno neprofitna organizacija od 2019. godine, kada je dodala profitnu podružnicu u organizacijsku strukturu. Taj potez izazvao je dovoljno kontroverzi da suosnivač i milijarder Elon Musk napusti tvrtku u znak nezadovoljstva.

Od tada, tvrtka je prikupila milijarde dolara financiranja, uključujući unosan ugovor s tehnološkim gigantom Microsoftom vrijedan 13 milijardi dolara. Njena je procjena porasla s 14 milijardi dolara u 2021. na potencijalnih 150 milijardi dolara.

U međuvremenu, tvrtka troši novac zabrinjavajuće brzo. Prema analizi iz srpnja, OpenAI bi mogao izgubiti čak pet milijardi dolara ove godine zbog brzog širenja infrastrukture potrebne za održavanje AI modela koji troše sve više struje i vode.