Mobilne igre najunosniji su dio gaming tržišta, a apsolutni vladar na njemu u smislu zarade jest kineska Honor of Kings s 2,22 milijarde američkih dolara prihoda prošle godine samo od onoga što su potrošili njeni igrači.
Što se tiče broja preuzimanja, na prvom je mjestu igra Subway Surfers s 304 milijuna preuzimanja na App Storeu i Google Play Storeu, ali glavna priča je Roblox. Riječ je o platformi na kojoj korisnici mogu kreirati igre ili igrati one koje je netko drugi kreirao. Malo tko je mogao nadati se da će postati toliko popularna i profitabilna.
Nastala je još 2006., ali istinsku popularnost platforma je pridobila tijekom pandemije koronavirusa, kad joj je broj korisnika porastao na 164 milijuna. Bitnije je što se njome koristilo više od polovice američke djece mlađe od 16 godina. Dakle, zalog za budućnost.
Na platformi se godišnje kreira oko 20 milijuna igara, sve uz korištenje virtualne valute Robux unutar platforme. Jer, što je više mikrotransakcija, to je više mogućnosti za kreaciju samih igara. Dapače, neki top korisnici godišnje od prodaje ekskluzivnih dizajna odjeće za likove zarade i 100.000 dolara.
Sve to dovelo je Roblox do 861,86 milijuna dolara samo od potrošnje korisnika. To potvrđuje u globalu potencijal mobilnog gaminga. Još je uvijek toliko granica koje treba probiti i predstaviti originalne ideje. Trenutno najmlađe generacije prepoznale su se u Robloxu, pitanje je u čemu će se one koje dolaze...
Što se pak same liste tiče, iza Honor of Kings je po zaradi PUBG s 1,73 milijarde, Genshin Impact s 1,56 milijardi, Candy Crush Saga s 1,03 milijarde, a potom slijedi Roblox. Pokémon GO je osmi sa 703,74 milijuna dolara zarade od igrača kroz 2022.
Ali, Roblox i Candy Crush Saga (138 milijuna) su jedini u top10 po zaradi i broju preuzimanja, a to je ono što zapravo jest najbitnije u cijeloju priči.