UDRUŽIVANJE S GOOGLEOM

Qualcomm je ARM-u napravio isto što i Apple Intelu

Qualcomm je ARM-u napravio isto što i Apple Intelu
Depositphotos

Qualcomm je pojačao suradnju vezanu uz Googleov RISC-V ekosustav sukreiranjem RISC-V Snapdragon Wearable platforme koja će pokretati nadolazeće Wear OS uređaje te tako zadao udarac konkurentnom ARM-u, inače poprilično dominantnom na ISA (instruction set architecture) tržištu. Nešto slično napravio je prošle godine Apple Intelu.

Google se koncentrirao na RISC-V kao alternativu otvorenog koda. I dobiva na snazi u industriji. Svakako, narušava time spomenutu dominaciju ARM-u. Suradnjom s Qualcommom to dobiva jednu dodatnu notu, koja se teško može ignorirati.

Ukratko, Google i Qualcomm nedavno su se udružili s drugima kako bi stvorili RISC-V softverski ekosustav (RISE), a uz to je Qualcomm uložio novac u novu tvrtku koja želi ubrzati razvoj RISC-V hardvera. Ali, zašto Qualcomm prelazi s ARM-a?

U ne tako dalekoj budućnosti, proizvođači najboljih pametnih satova i drugih nosivih uređaja imat će mogućnost usvajanja čipa temeljenog na RISC-V za svoje proizvode. Trenutno su svi ovi čipovi temeljeni na ARM-u.

Osnovan 2015., za RISC-V se kaže da je učinkovitiji i fleksibilniji te se može potpuno prilagoditi određenim slučajevima upotrebe. Jednostavno rečeno, Qualcomm prihvaća RISC-V ekosustav jer smatra da ima više prostora za povećanje performansi i smanjenje potrošnje energije u uređajima koje pokreću CPU-i s RISC-V.

"Ovdje se radi o redefiniranju granica i mogućnosti za pametne satove i šire za nosiva rješenja", rekao je Dino Bekis, potpredsjednik i generalni direktor tvrtke za nosive uređaje i rješenja s mješovitim signalom, a zatim dodao:

"Potrošači i dalje zahtijevaju sve veće performanse i korisni vijek trajanja baterije od cijelog spektra svojih osobnih uređaja. RISC-V arhitektura, zajedno s inovativnim silicijskim dizajnom, omogućuje nam postizanje impresivnih novih mjerila duž ovih vektora."

Tu je i pitanje licenciranja. Naime, ARM ISA je u privatnom vlasništvu i licenciran je drugim tvrtkama, dok sve tvrtke mogu početi koristiti RISC-V besplatno i manipulirati RISC-V jezgrama na bilo koji način koji smatraju prikladnim. Nasuprot tome, tvrtke koje koriste ARM ne mogu modificirati osnovnu jezgru.

S druge strane, očekuje se da će ARM još neko vrijeme dominirati zahvaljujući dokazanim performansama i činjenici da je njegov softverski ekosustav opsežnije podržan. No, dugoročno, to je svakako upitno.