Pandemija koronavirusa ubrzala je rast tržišta vezanog uz cloud računalstvo jer kompanije diljem svijeta u široj mjeri traže načine kako osigurati neometano poslovanje u otežanim uvjetima. Ali i kako bi se u trenucima dok se sve vrati “u normalu“ mogle bolje nametnuti.
Konkretnije, takva situacija donijela je rast prihoda u sferi javnog clouda pa bi u ovoj godini oni trebali biti na 338,8 milijardi američkih dolara, što je u odnosu na 2020. rast od 25 posto. Stock Apps navodi da bi trend trebao biti nastavljen, a to pak znači i da bi do 2023. prihodi trebali biti uvećani za još 50 posto - na 500,5 milijardi dolara.
Dominira i dalje SaaS (Software as a Service) sa 190,9 milijardi dolara, što je rast od 18 posto na godišnjoj razini. Potom slijedi IaaS (Infrastructure as a Service) s rastom od 70 posto na očekivanih 87,4 milijarde dolara u ovoj godini. Na trećem i posljednjem mjestu definiranom u istraživanju jest PaaS (Platform as a Service) s prihodima od 60,4 milijardi dolara.
Do 2023. bi SaaS trebao biti na prihodima od 251,4 milijarde dolara, IaaS na 148 milijardi dolara i PaaS na 101,1 milijardu dolara.
Takva, slobodno možemo reći, pomama za ovim tržištem leži u činjenici da je s cloudom svima sve mnogo jednostavnije nego ikad prije, bilo da se radi o privatnim ili poslovnim korisnicima.
Također, pogodnosti se najbolje osjete upravo kroz javni cloud, koji je otvoren za sve te ujedno nudi mogućnost dostavljanja resursa dinamčki preko interneta i preko web aplikacija, odnosno, web usluga. Bira ih se jer imaju prednosti pred privatnim cloudom, a ona je u veličini.
I rast bi zbog tih razloga svejedno postojao no u manjem obujmu, da se nije zbila pandemija koronavirusa. Za kompletnu IT industriju je kriza značila ubrzani razvoj u smjerovima koji su bili usporavani kroz posljednje godine.