U svom trećem fiskalnom tromjesečju 2023., koje je završilo 31. ožujka, Microsoft je ostvario solidnu izvedbu potaknutu snagom oblaka tako su i prihodi dobit bili su u plusu.
Prihod za to razdoblje iznosio je 52,9 milijardi dolara i porastao je za 7 posto (10 posto u stalnoj valuti). Operativni prihod iznosio je 22,4 milijarde dolara i porastao je za 10 posto (15 posto u stalnoj valuti), dok je neto prihod porastao za 9 posto (15 posto u stalnoj valuti) na 22,4 milijarde dolara. Razrijeđena zarada po dionici iznosila je 2,45 dolara i porasla je za 10 posto (porast od 14 posto u stalnoj valuti).
"Najnapredniji svjetski modeli umjetne inteligencije spajaju se s najuniverzalnijim korisničkim sučeljem na svijetu - prirodnim jezikom - kako bi stvorili novu eru računalstva", rekao je Satya Nadella, predsjednik i glavni izvršni direktor Microsofta. "U cijelom Microsoft Cloudu mi smo platforma izbora koja pomaže korisnicima da izvuku najveću vrijednost iz svoje digitalne potrošnje i uvedu inovacije za ovu sljedeću generaciju umjetne inteligencije."
Prihod u produktivnosti i poslovnim procesima iznosio je 17,5 milijardi dolara i porastao je za 11 posto. Intelligent Cloud je porastao za 16 posto na 22,1 milijardu dolara, dok je prihod u više osobnih računala smanjen za 9 posto na 13,3 milijarde dolara. Microsoft je vratio 9,7 milijardi dolara dioničarima u obliku otkupa dionica i dividendi u trećem kvartalu fiskalne 2023. godine.
"Fokusirana izvedba naših prodajnih timova i partnera u ovom dinamičnom okruženju rezultirala je prihodom Microsoft Clouda od 28,5 milijardi dolara, što je povećanje od 22 posto (porast od 25 posto u stalnoj valuti) u odnosu na prethodnu godinu", rekla je Amy Hood, izvršna potpredsjednica i glavni direktor financijski službenik Microsofta.
Očekuje se da će operativna dobit tvrtke Samsung u prvom tromjesečju 2025. godine zabilježiti oštar pad. Glavni razlozi za ovaj pad su američke trgovinske restrikcije koje usporavaju prodaju čipova Kini te sve veća konkurencija u segmentu tradicionalnih memorijskih čipova.
Microsoft je pauzirao planove za projekt podatkovnog centra vrijednog milijardu dolara u središnjem Ohiju. I dalje posjeduje zemljište u Ohiju te planira dovršiti projekt u nekom trenutku u budućnosti. U međuvremenu će se dvije lokacije koristiti za poljoprivredu.
Huaweijeva neto dobit pala je 2024. zbog jednokratnog dobitka godinu dana ranije. Istodobno, prihodi su porasli u svim poslovima, vođeni snažnim dobicima u potrošačkim i inteligentnim automobilskim jedinicama.