GORUĆA KRIZA

Kompanije napuštaju Njemačku zbog previsokih cijena energenata

Kompanije napuštaju Njemačku zbog previsokih cijena energenata
Depositphotos

Cijene energije u Njemačkoj toliko su visoke da neke kompanije razmišljaju o potpunom napuštanju zemlje, prema Siegfriedu Russwurmu, čelniku Saveza njemačke industrije (BDI).

"Mnoge obiteljske kompanije... imaju vrlo operativne planove za preseljenje", rekao je Russwurm za CNBC, dodajući da su trenutni poslovni uvjeti u Njemačkoj stvorili "koktel" prepreka za tvrtke:

"Brojna poduzeća sa sjedištem u Njemačkoj dobro posluju na globalnoj razini, ali se bore s poslovanjem u vlastitoj zemlji. Birokracija i spora administracija su dodatni pritisci s kojima se kompanije suočavaju u trenutnoj klimi."

Ministar gospodarstva Robert Habeck osvrnuo se na to goruće pitanje u svom govoru drugog dana BDI-jeve konferencije Dana industrije u Berlinu.

"Po mom mišljenju, Njemačka je atraktivna lokacija i za nove i za postojeće tvrtke. Naravno, industrije materijala su pod pritiskom zbog viših cijena energije, ali potrebno je donijeti političke odluke", kazao je Habeck.

Cijene električne energije i plina dosegnule su rekordne razine diljem Europe 2022. nakon ruske invazije na Ukrajinu, a nevjerojatno visoki troškovi i dalje pridonose tvrdoglavo visokoj inflaciji diljem Europe i u Velikoj Britaniji.

U svibnju je njemačka vlada otkrila planove za izdvajanje oko četiri milijarde eura svake godine za subvencioniranje cijena električne energije za energetski intenzivne industrije, u pokušaju da neke kompanije zaštiti od visokih troškova.

"Želimo da industrija ostane kod kuće u Njemačkoj i da dobije perspektivu transformacije. Tome je namijenjena industrijska cijena električne energije", izjavio je Habeck 22. svibnja.

Predsjednik njemačke središnje banke Joachim Nagel rekao je da je njemačka energetska kriza "više-manje riješena" 13. travnja, navodeći "inherentnu snagu" koja će omogućiti zemlji da se oporavi od dvostrukih šokova pandemije i rata u Ukrajini.

Međutim, BDI je sredinom lipnja dao "otrežnjujuću" prognozu za Njemačku, navodeći da slijedi pad bruto domaćeg proizvoda u usporedbi s prethodnom godinom. Što nije obećavajuće s obzirom da je na globalnoj razini očekivani rast BDP-a 2,7 posto.

Podaci njemačkog statističkog ureda od 25. svibnja pokazali su reviziju njemačkog BDP-a prema dolje za prva tri mjeseca 2023., čime je gospodarstvo ušlo u tehničku recesiju. U početku se očekivalo da će BDP biti na nuli, ali je promijenjen na minus 0,3 posto...