Huawei je pod američkim sankcijama više od pet godina, a pod potpunima više od četiri, no uspijeva pružati otpor i to se najbolje vidi po poslovnim rezultatima iz prve polovice ove godine, prema podacima kineske poslovne mreže (CBN), za koju zapadne financijske institucije tvrde da nije uvijek potpuno pouzdana pri plasiranju brojki koje se tiču kineskih kompanija.
Ali, provjerom neka se bave te institucije. Ono što se vidi prema brojkama, u prvoj polovici 2024., Huawei je ostvario prihod od 66 milijardi američkih dolara, što predstavlja povećanje od 34,3 posto u usporedbi s prošlom godinom.
Ujedno, neto dobit iznosila je 7,7 milijardi dolara, što je porast od 18,2 posto na godišnjoj razini, čime je zabilježen najbolji učinak u povijesti za razdoblje prve polovice godine. Dakle, rezultati su bolji i od vremena kad je Huawei neometano prodavao i održavao mrežnu opremu diljem svijeta, kao i pametne telefone.
Također, ovo je prvi put da je neto dobit Huaweija za prvu polovicu godine premašila sedam milijardi dolara, čime je profitna marža dostigla 13,2 posto. A sve to postiže se podosta agresivnijom strategijom kineskih državnih vlasti, koje zahtijevaju od svih javnih i vladinih institucija korištenje Huaweijevih proizvoda i usluga za potrebe koje su u domeni te kompanije. Taj zaokret prema "kupujmo domaće" je utjecao čak i na Apple, čiji iPhone više nije u pet najprodavanijih na kineskom tržištu.
Potrebno je znati da se Huawei sastoji od pet segmenata - ICT infrastrukture, potrošačkog biznisa, računalstva u cloudu, digitalne energije i inteligentnih automobilskih rješenja. Iako u kompaniji ne otkrivaju specifične detalje prihoda za svaki segment, prošlogodišnje izvješće pokazalo je da potrošački biznis i dalje ostaje glavni izvor prihoda, dok Huawei Cloud pokazuje najbrži rast.