Europska komisija sudskim putem planira utjerati 13 milijardi eura poreza od Applea

Europska komisija sudskim putem planira utjerati 13 milijardi eura poreza od Applea
DepositPhotos

Europska komisija podnijela je 24. rujna žalbu na odluku Općeg suda Europske unije jer je u srpnju poništio njenu odluku iz kolovoza 2016. prema kojoj američki tehnološki div Apple mora vratiti 13 milijardi eura u irski proračun, temeljem sumnjive praske s porezom.

Naime, Sud Unije sastoji se od dva suda, Općeg suda i Suda, koji donosi konačne odluke.

"U presudi Općeg suda postavljaju se važna pitanja koja su relevantna za Komisiju i njezina primjena pravila o državnim potporama na predmete poreznog planiranja. Komisija s poštovanjem smatra da je Opći sud u presudi počinio niz pravnih pogrešaka. Stoga Komisija to pitanje pokreće pred Sudom Europske unije", izjavila je Margrethe Vestager, potpredsjednica Europske komisije, zadužena za politiku tržišnog natjecanja.

Konkretnije, Europska komisija je 30. kolovoza 2016. donijela odluku da Apple mora vratiti 13 milijardi eura u irski proračun zbog poreznih olakšica koje im je Irska omogućila. Nakon trogodišnje istrage zaključeno je da je američka tvrtka na nezakonit način koristila porezne povlastice. Komisija je tada utvrdila da je "selektivni pristup" omogućio Appleu platiti korporativni porez u visini od jedan posto svoje europske dobiti 2003., što je 2014. palo na 0,005 posto. Zaključilo se da je Irska time odobrila Appleu nelegalne porezne olakšice, što mu je omogućilo da plati manje poreza u odnosu na druge tvrtke.

Opći sud je u presudi zaključio da Komisija nije uspjela dokazati da je Apple imao "selektivnu ekonomsku prednost" koju mu je dala irska država poreznim olakšicama.

"Glavni prioritet Komisije je osigurati da sve tvrtke, velike i male, plaćaju pošten udio u porezu. Opći sud u više je navrata potvrdio da, iako su države članice nadležne za utvrđivanje oporezivanja svojih poreznih zakona, one to moraju učiniti u skladu s pravom Unije, uključujući pravila o državnim potporama. Ako države članice određenim multinacionalnim poduzećima daju porezne olakšice koje nisu dostupne njihovim suparnicima, time se narušava pošteno tržišno natjecanje u Europskoj uniji i krše pravila o državnim potporama. Moramo nastaviti ulagati napore kako bismo uspostavili odgovarajuće zakonodavstvo za rješavanje rupa u zakonu i osiguranje transparentnosti. Stoga predstoji još posla, između ostaloga, kako bi se osiguralo da sva poduzeća, uključujući digitalna, plaćaju pošten dio poreza tamo gdje je potrebno", dodala je Vestager koja je u svojim dosadašnjim "pohodima" na američke tehnološke kompanije bila uspješna.