Prihodi od prodaje iznose 1.443,5 milijuna kuna u odnosu na prvih devet mjeseci 2019. kada je zabilježeno 1.253,3 milijuna kuna odnosno 15,2 posto viši u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, pokazuju poslovni rezultati Ericsson Nikole Tesle za razdoblje siječanj-rujan 2020. godine. U ukupnim prihodima od prodaje udio domaćeg tržišta čini 46 posto, usluge za Ericsson 43,9 posto, dok ostala izvozna tržišta sudjeluju s 10,1 posto.
Prodaja u segmentu Mreža iznosi 731,8 milijuna kuna uz minimalan rast u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. U segmentu Digitalnih usluga ostvareno je 317,6 milijuna kuna što je manje od prvih devet mjeseci 2019. kada je ostvareno 380,0 milijuna kuna.
Segment usluga snažno je narastao s 140,6 milijuna kuna iz prvih devet mjeseci 2019. na ovogodišnjih 388,1 milijuna kuna. Bruto dobit iznosi 124,5 milijuna kuna tek nešto manje od prvih devet mjeseci 2019. kada je zabilježeno 126,0 milijuna kuna. Bruto marža bilježi smanjenje na 8,6 posto odnosno 1,5 postotnih bodova manje, što je rezultat poslovnog miksa uslijed preuzimanja pune odgovornosti za projekt usluga upravljanja s HT-om, troškova transformacije i restrukturiranja, kao i neplaniranog utjecaja COVID-19 od ožujka ove godine koji je usporio dio naših poslovnih aktivnosti na terenu.
Dobit prije oporezivanja niža je 19,7 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine te iznosi 75,1 milijun kuna.
Neto dobit iznosi 67,2 milijuna kuna i niža je 16,8 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Povrat od prodaje (ROS) iznosi 4,7 posto.
Kompanija ima solidnu bilancu s ukupnom imovinom od 1.123,5 milijuna kuna na dan 30. rujna 2020. godine, 17,7 posto većom u odnosu na kraj 2019. godine, što je prvenstveno rezultat porasta ukupnih novčanih sredstava temeljem naplate značajnog dijela kratkotrajnih potraživanja od kupaca te smanjena zaliha zbog visokog stupnja realizacije pojedinih projekata modernizacije mreža. Udio vlastitog kapitala u ukupnoj imovini iznosi 34,1 posto.
S povezanim društvima ostvarena je prodaja proizvoda i usluga u iznosu od 630,9 milijuna kuna, dok nabava proizvoda i usluga iznosi 225,2 milijuna kuna.
Na domaćem tržištu prihodi od prodaje iznose 664,6 milijuna kuna i veći su 117 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. „Naš strateški partner HT je s tvrtkom Ericsson Nikola Tesla Servisi d.o.o. (kompanijom kćeri Ericsson Nikole Tesle d.d.) potpisao produženje Ugovora o pružanju usluga na području izgradnje i održavanja fiksne i mobilne telekomunikacijske infrastrukture, nadzora telekomunikacijske mreže te terenskog održavanje aktivne pristupne i pasivne mreže. Ugovor vrijedi do kraja 2023. godine, a vrijednost okvirnog ugovora iznosi više od 1,6 milijardi kuna. Najznačajniji program unutar sklopljenog Ugovora je intenzivna izgradnja optičke infrastrukture do kućanstava. Tijekom prvih devet mjeseci ove godine Ericsson Nikola Tesla Servisi realizirali su optičku infrastrukturu za gotovo 40.000 kućanstava i poslovnih subjekata, a u tijeku je priprema i realizacija optičke infrastrukture za još toliko kućanstava i poslovnih subjekata do kraja godine“, ističe predsjednica Ericsson Nikole Tesle Gordana Kovačević.
Također, temeljem ugovora potpisanog krajem lipnja ove godine Ericsson Nikola Tesla, kao ekskluzivni isporučitelj radijskog dijela mobilne mreže, nastavlja s isporukom modernih rješenja i usluga s ciljem osiguravanja većih brzina i pokrivenosti te ostalih aktivnosti usmjerenih na uvođenje 5G standarda u mobilnu mrežu HT-a.
Sa strateškim partnerom A1 Hrvatska nastavljene su aktivnosti na modernizaciji i proširenju radijske pristupne mreže korištenjem najnovijih tehnoloških rješenja iz portfelja Ericssonovog radijskog sustava (Ericsson Radio System - ERS). Ericsson Nikola Tesla kontinuirano osigurava visoku kvalitetu mreže kako bi A1 Hrvatska zadovoljio povećane potrebe korisnika usluga u situaciji uzrokovanoj COVID-19.
Nastavljena je i suradnja u područjima jezgrene mreže te transportne telekomunikacijske mreže što doprinosi povećanoj kvaliteti mreže i novim uslugama za krajnje korisnike. Kao posebno interesantan dio naše suradnje, globalno je odjeknula vijest da je Ericsson Nikola Tesla s A1 Hrvatska na Ericssonovoj opremi realizirao najdužu radio relejnu vezu na svijetu s implementiranom 2x2 MIMO (Multiple Input - Multiple Output) funkcionalnošću na udaljenosti od 26,8 km ostvarenoj u A1 mreži između Klisa i Kamenskog u zaleđu Splita.
S mobilnim operatorom Tele2 radili smo na proširenju njihove mikrovalne transportne mreže te smo nastavili pružati usluge podrške za govornu jezgrenu mrežu kao i za softversko rješenje za oblikovanje podatkovnog prometa.
U segmentu ICT rješenja za Industriju i društvo, s Ministarstvom zdravstva potpisan je novi trogodišnji Ugovor o podršci, održavanju i nadogradnji programske osnovice središnjeg dijela integralnog Centralnog zdravstvenog informacijskog sustava Republike Hrvatske (CEZIH). S Ministarstvom kulture i medija potpisan je ugovor vezan uz usluge razvoja i održavanja informacijsko-komunikacijskog sustava za projekt e-Kultura „Digitalizacija kulturne baštine“, financiran sredstvima Europske unije.
„Potpisali smo i nekoliko manjih, ali važnih ugovora kao što su izrada projekta modernizacije telekomunikacijske i IP mreže Ministarstva obrane Republike Hrvatske te usluge održavanja „zelenih granica“ za Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske. Uspješno smo završili i prvu fazu projekta Uvođenja sustava upravljanja kvalitetom u javnoj upravi RH koji smo početkom ove godine ugovorili s Ministarstvom uprave. Na izvoznim tržištima (bez Ericssonova tržišta) prihodi od prodaje bilježe pad od 22,2 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine te iznose 145,8 milijuna kuna (prvih devet mjeseci 2019.: 187,4 milijuna kuna). Uz negativan utjecaj pandemije COVID-19, društveno-politička situacija na pojedinim izvoznim tržištima dodatno otežava poslovanje“, ističe Gordana Kovačević.
S operatorom HT Eronet (Bosna i Hercegovina) ugovorena je nadogradnja 4G/4G+ mreže i proširenje transmisijske mreže. Ovim se nastavlja izgradnja i modernizacija LTE mreže temeljene na Ericsson Radio System rješenju, kao i proširenje transmisijske mreže novim MINI-LINK proizvodima. S mobilnim operatorom Ipko (Kosovo) ugovoreno je održavanje mobilne mreže za razdoblje do kraja veljače 2023. godine. S Crnogorskim Telekomom (Crna Gora) nastavljene su aktivnosti na modernizaciji njihove radio pristupne mreže.
U Bjelorusiji je ugovoreno održavanje dijela fiksne mreže operatora Beltelekom, isporuka transmisijske opreme za operatora A1 Bjelorusija, dok su s operatorom beCloud nastavljene aktivnosti na proširenju LTE mreže. S moldavskim operatorom Interdnjestrcom (IDC) u tijeku su aktivnosti na virtualizaciji IP multimedijskog podsustava (IP Multimedia Subsystem - IMS).
U segmentu ICT rješenja za Industriju i društvo, u sklopu projekta informatizacije zdravstvenog sustava u Kazahstanu u suradnji s Ministarstvom zdravstva Republike Kazahstanu u tijeku su aktivnosti na održavanju nacionalnog informacijskog zdravstvenog sustava.
Na Ericssonovom tržištu prihodi od prodaje iznose 633,1 milijun kuna, što je 16,7 posto manje u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, zbog promjene poslovnog modela vezano za usluge upravljanja mrežom HT-a u 2020. godini. Za usporedne stavke, bez usluga upravljanja, prihodi od prodaje bilježe porast od 2,3 posto.
„Razvojno-istraživački centar (R&D) Ericssona Nikole Tesle nastavlja s nizom poslovnih aktivnosti i projekata. Unatoč činjenici da većina R&D zaposlenika radi od doma, sve aktivnosti i isporuke odvijaju se prema planu. U razvojnoj jedinici Radio unutar poslovnog segmenta Mreže, značajne funkcionalnosti povezane s 5G proizvodima isporučene su uz visoku razinu kvalitete, a u isto vrijeme nastavljamo ulaziti u nova područja. Unutar poslovnog segmenta Digitalne usluge, uspješno su isporučene usluge razvoja funkcionalnosti u Oblaku te domeni Home Location Register (HLR) i čvoru CUDB (Centralized User Database). Razvoj novih funkcionalnosti, povezanih s modernizacijom i i automatizacijom Mobile Switching čvora odvija se prema planu. Zadovoljstvo kvalitetom isporučenog softvera potvrđeno je i na nedavno održanom redovnom polugodišnjem evaluacijskom MBR/OSG (Management Business Review / Operational Steering Group) sastanku na kojem su predstavnici globalnih Ericssonovih organizacija posebno visoko ocijenili rad našeg R&D centra“, ističe Gordana Kovačević.
Potražnja za uslugama stručnjaka Ericssona Nikole Tesle od strane Ericssonovih globalnih / regionalnih organizacija i dalje je velika. Utjecaj pandemije na realizaciju poslova je ograničen, budući da je većinu aktivnosti moguće obaviti na daljinu. Stručnjaci Centra za usluge i rješenja za Mreže, uz projekte za kupce Ericsson Nikola Tesla Grupe, uključeni su u aktivnosti integracije i optimizacije različitih tehnologija za Ericssonove kupce u Ujedinjenom Kraljevstvu, Njemačkoj, Danskoj, Finskoj, Švicarskoj, Švedskoj, Grčkoj, Albaniji, Malti, Sloveniji, Slovačkoj, Mađarskoj, Bugarskoj, Estoniji, Turskoj, Singapuru, Indoneziji, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Omanu, Bahreinu, Kataru, Iraku, Vijetnamu, Meksiku, Tajlandu, Kazahstanu, Pakistanu, Brazilu, Maleziji i dr.
„Nastavljen je i rad na razvoju i implementaciji softverskih alata za upravljanje i optimizaciju mobilnih mreža, koji su među najkorištenijima u području izgradnje mreža (Smart Rollout Support, Ericsson Site Integrator, Rehoming Automation Management Tool) te su kao takvi prepoznati od Ericssona globalno. Najnovija potvrda visoke kvalitete Smart Rollout Support alata je priznanje od strane kupaca i unutar korporacije Ericsson za najtraženiji alat u području pametnog uvođenja mreža“, ističe Gordana Kovačević.
Stručnjaci Centra za usluge i rješenja iz područja Digitalnih servisa, Medija i Operacija uz projekte za naše kupce, radili su na projektima za potrebe Ericssonovih kupaca u Njemačkoj, Švedskoj, Švicarskoj, Ujedinjenom Kraljevstvu, Nizozemskoj, Danskoj, Francuskoj, Irskoj, Norveškoj, Litvi, Italiji, Sloveniji, Poljskoj, Albaniji, Australiji, Tahitiju i Meksiku. Riječ je o složenim projektima uvođenja 5G tehnologije, sustava operativne i poslovne podrške, kao i o projektima uvođenja jezgrenih rješenja u oblaku.
Timovi koji rade u jedinici za Informacijsku tehnologiju i usluge inženjeringa ostvaruju izvrsne rezultate na projektima upravljanja testnim okolinama i IT operacijama za potrebe korporacije Ericsson.
Segment ICT za Industrije i društvo uz brojne projekte za kupce Ericssona Nikole Tesle ostvaruje i kvalitetne
rezultate na projektima u području IoT platformi i povezanom urbanom prometu za potrebe korporacije Ericsson.