U dinamičnom financijskom okruženju, kartični portfelj Zagrebačke banke orijentiran na Mastercard bilježi značajan rast i evoluciju, donoseći inovacije koje odgovaraju sve većim očekivanjima korisnika. Njihovi klijenti sve češće prihvaćaju kartice kao standardno sredstvo plaćanja, uz usvajanje digitalnih načina poslovanja koji omogućavaju brže, jednostavnije i sigurnije transakcije. S obzirom na sve veću popularnost novih prodajnih kanala poput weba i društvenih mreža, Zagrebačka banka s Mastercardom kao jedinim kartičarom u portfelju odgovara na te potrebe nudeći prilagođena rješenja koja omogućuju korisnicima maksimalnu fleksibilnost i praktičnost u svakodnevnom korištenju kartica.
I svjetski trendovi pokazuju isti smjer. Globalno kartično tržište doživljava brzu ekspanziju. Procijenjeno na 12,37 milijardi američkih dolara 2023. godine, tržište nastavlja rasti impresivnim tempom i predviđa se da će dosegnuti vrijednost od 22,80 milijardi dolara do 2031., uz prosječnu godišnju stopu rasta (CAGR) od 8,05 posto. Glavni pokretači ovog rasta uključuju tehnološki napredak, promjene u preferencijama i navikama potrošača, te sve veću potražnju za digitalnim i bezgotovinskim transakcijama.
Kartična beskontaktna plaćanja
Broj aktivnih kartica u svijetu bilježi porast od 4,7 posto u odnosu na prethodnu godinu, dok broj kartičnih transakcija unutar eurozone raste po stopi od 15,6 posto u usporedbi s 2022. Ovi podaci jasno ukazuju na promjene u načinu na koji potrošači diljem svijeta koriste kartice kao osnovno sredstvo plaćanja. Kreditne, debitne, prepaid i darovne kartice sve više zamjenjuju gotovinske transakcije, dok digitalna plaćanja i platforme za e-trgovinu dodatno povećavaju potražnju za karticama.
U EU se nastavlja trend beskontaktnih plaćanja, koji je započeo još tijekom pandemije. Već u 2022. godini svaka druga kartična transakcija bila je beskontaktna, a u 2023. ovaj trend dodatno raste. U prilog tome ide i porast udjela digitalnih novčanika, kojima se sve više potrošača koristi zahvaljujući prihvaćanju biometrijskih metoda identifikacije. Biometrija, poput otiska prsta ili prepoznavanja lica, omogućuje jednostavniju i sigurniju autorizaciju, što doprinosi popularnosti digitalnih novčanika.
Također, značajno raste udio plaćanja putem interneta, posebice od 2020. godine. Sve veća prisutnost e-trgovine u svakodnevnom životu znači da sve više potrošača kupuje online, a plaćanje karticama je pritom najčešći izbor. Ova digitalizacija kupovine snažno utječe na kartično tržište, jer potrošači odabiru jednostavnije i brže načine plaćanja koji ne zahtijevaju fizičko rukovanje novcem.
Jedan od najnovijih iskoraka u digitalnom svijetu EU je uvođenje digitalnog identiteta – E-walleta. U lipnju 2023., Europski parlament i Vijeće EU finalizirali su sporazum o europskim digitalnim novčanicima, što omogućava građanima EU da otvore bankovne račune i izvrše plaćanja korištenjem digitalnog identiteta iz E-walleta. Ova novina ne samo da olakšava postupke otvaranja računa i obavljanja transakcija, već usmjerava Europu prema društvu bez gotovine. Također se očekuje da će pružatelji usluga plaćanja morati razviti fleksibilna rješenja koja će pratiti različite preferencije i tehnologije u državama članicama EU.
Generacija Z traži brzu i jednostavnu uslugu
Osim toga, društvene mreže imaju sve veći utjecaj na potrošačke navike, osobito među pripadnicima generacije Z. Kupnja putem društvenih mreža raste, a pandemija je dodatno ubrzala ovaj trend. Globalne statistike pokazuju da je 67 posto potrošača generacije Z već kupovalo putem platformi društvenih mreža, dok je 53 posto ukupnog broja potrošača izjavilo da namjerava nastaviti kupovati putem društvenih mreža. Platforme poput Instagrama, TikToka i Facebooka koriste se kao prodajni kanali i snažno utječu na donošenje odluka o kupovini, što dodatno oblikuje tržište kartičnih plaćanja.
Unatoč brzom rastu, tržište kartičnih plaćanja suočava se i s izazovima. Pružatelji usluga moraju zadovoljiti raznolike zahtjeve potrošača, osigurati zaštitu podataka i uspostaviti sigurnosne protokole kako bi korisnicima omogućili sigurno digitalno iskustvo. No, s obzirom na sve veću integraciju novih tehnologija, od biometrije do blockchaina, očekuje se da će tržište uspješno prevladati te izazove i nastaviti rasti u smjeru digitalizacije.
Globalno kartično tržište i dalje predstavlja snažnu industriju u financijskom sektoru. S obzirom na sve veće prihvaćanje digitalnih tehnologija i inovacija, digitalni trendovi i inovacije oblikovat će budućnost kartičnog tržišta, a Zagrebačka banka svojim portfeljem kartičnih usluga orijentiranih na Mastercard kartice prati te trendove i očekuje se nastavak rasta udjela na tržištu.
Ekspanzivan rast kartičnog portfelja Zagrebačke banke
Posljednje dvije godine donijele su dvoznamenkasti rast volumena i broja transakcija po karticama – trend koji se pojavio i ojačao nakon pandemije. Klijenti su se snažno okrenuli digitalnim plaćanjima i e-trgovini, uz povećanu upotrebu kartica kako u tradicionalnim kanalima tako i u online trgovinama. Taj rast iznadprosječan je u odnosu na prosječne EU trendove, što jasno pokazuje povjerenje korisnika u Zaba kartični sustav i prednosti koje im on pruža.
Osim toga, u digitalizaciji kartica Zaba bilježi izuzetan, troznamenkasti rast, jer korisnici prepoznaju prednosti modernih i digitaliziranih oblika plaćanja koji su jednostavni za korištenje putem mobilnih aplikacija i digitalnih novčanika. Zahvaljujući ovoj rastućoj potražnji, Zaba kontinuirano unaprjeđuje svoj kartični portfelj kako bi omogućila besprijekorno korisničko iskustvo, od svakodnevnih kupnji do specifičnih financijskih transakcija.
Na globalnom tržištu, vrijednost kartičnog poslovanja u 2023. procijenjena je na 12,37 milijardi USD, s očekivanim rastom do 22,80 milijardi USD do 2031. godine. Ova iznimna ekspanzija, uz prosječni godišnji rast (CAGR) od 8,05 posto, ukazuje na to da potražnja za kartičnim uslugama stalno raste kako na globalnom tako i na lokalnom tržištu. U tom kontekstu, Zaba se pozicionira kao inovator i lider u pružanju modernih kartičnih rješenja, spremna odgovoriti na potrebe korisnika koji traže nove tehnologije i mogućnosti digitalnog plaćanja.
Zaba nudi širok spektar kartičnih proizvoda i usluga koji su usklađeni s globalnim trendovima i lokalnim potrebama korisnika. Od standardnih kreditnih i debitnih kartica do digitalnih novčanika, naši korisnici imaju na raspolaganju jednostavna i sigurna rješenja za sve vrste transakcija. Dodatno, Zaba se ističe stalnim ulaganjima u tehnologiju, sigurnost i korisničku podršku, što našim klijentima osigurava bezbrižno korištenje kartica u svakodnevnim situacijama i online kupnji. U prilog tome govore i brojni noviteti koje je Zaba samo ove godine omogućila svojim klijentima, među kojima se ističe mogućnost naknadne podjele jednokratnih transakcija po debitnim karticama u iznosu od 30 do 300 eura na dvije ili tri rate, ovisno o iznosu, uz naknadu od 1,32 eura po rati.
Vizija je jasna – pratiti inovacije, prilagođavati se tržišnim promjenama te nuditi kartična rješenja koja čine život klijenata jednostavnijim. Sigurnost i praktičnost prioritet su Zagrebačke banke, a uz kontinuirani rast i digitalizaciju nude vrhunsko iskustvo koje zadovoljava i najzahtjevnije korisnike.