Američko ministarstvo pravosuđa pokrenulo veliku antimonopolsku parnicu protiv Googla

Američko ministarstvo pravosuđa pokrenulo veliku antimonopolsku parnicu protiv Googla
DepositPhotos / Ilustracija

Zbog stvaranja monopola američko Ministarstvo pravosuđa (DOJ) pokrenulo je veliki tužbu protiv Googla zbog pokušaja ugušivanja konkurencije kako bi zadržao svoju moćnu poziciju na tržištu internetskog pretraživanja i oglašavanja u pretraživanju. Ministarstvu pravosuđa pridružilo se i jedanaest država - Arkansas, Florida, Georgia, Indiana, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Missouri, Montana, Južna Karolina i Teksas. Meke države su same pokrenule istrage i očekuje se odluka hoće lis e podići tužbe u narednim tjednima. Tada bi se i njihove tužbe spojile s ovom glavnom Ministarstva pravosuđa i 11 saveznih država.

Ova tužba podsjeća na jednu sličnu kojoj je bio podvrgnut Microsoft zbog nametanja svog internetskog preglednika koji je doveo do uništenja Netscapea. Tada je tijekom tog slučaja, američka je vlada tvrdila da je Microsoft prekršio zakon spajanjem svog preglednika Internet Explorer sa svojim operativnim sustavom Windowsa i to na štetu konkurencije među proizvođačima preglednika. Nakon nekoliko godina parnice, Microsoft i vlada postigli su nagodbu koja je nametnula nova ograničenja Microsoftovu softverskom poslovanju.

Ova tužba dolazi neposredno prije izbora na kojima su tehnološke platforme proučene zbog utjecaja na demokraciju i malo poslovanje. Iz DOJ-a navode da je Google uglavio otprilike 80 posto tržišta pretraživanja sklapanjem "isključivih sporazuma" s proizvođačima uređaja i programerima preglednika te sudjelovanjem u drugim antikonkurentskim praksama.

"Ništa nije nemoguće", rekao je zamjenik državnog odvjetnika Jeffrey Rosen, koji je upozorio da, ako DOJ sada ne podnese tužbu, "mogli bismo izgubiti sljedeći val inovacija" i da "Amerikanci možda nikada neće vidjeti sljedeći Google". Njegova izjava ide u smjeru mogućeg razdvajanja kompanija koje posluju pod Alphabetom odnosno Googleom. Naime, dužnosnici Ministarstva pravosuđa nisu isključili raspad Googlea nekoliko kompanija u telefonskoj press konferenciji.

Deseci država koje se nisu prijavile na žalbu DOJ-a provodile su odvojenu antitrustovsku istragu Googlea posljednjih godinu dana. U utorak je nekoliko njih reklo da namjerava završiti tu istragu "u narednim tjednima" te da bi se, ako podnese tužbu, mogla spojiti sa saveznim slučajem.

"Cijenimo snažnu dvostranačku suradnju među državama i dobar radni odnos s DOJ-om po tim ozbiljnim pitanjima", isiču predstavnici ovih američkih saveznih država koje uključuje Colorado, Iowu, Nebrasku, Sjevernu Karolinu, Tennessee i Utah. "Ovo je povijesno vrijeme i za savezne i za državne antitrustovske vlasti, jer radimo na zaštiti konkurencije i inovacija na našim tehnološkim tržištima“, zaključuju iz ove radne skupine.

Prekretnica u saveznoj tužbi uslijedila je nakon jednogodišnje istrage antimonpoolističkih  istražitelja DOJ-a. I to je uslijed velikog kongresnog izvještaja u kojem je utvrđeno da Google i drugi tehnološki divovi uživaju "monopolsku moć" i da su svoju dominaciju iskoristili na antikonkurentski način. U tom se izvješću navodi da je Amazon maltretirao nezavisne prodavače; da su Appleove naknade za trgovinu aplikacija i pravila antikonkurentne; i da je Facebook ciljanim akvizicijama nastojao eliminirati buduće rivale.

Tužba Ministarstva pravosuđa protiv Googlea najznačajniji je korak američke vlade koji drži Silicijsku dolinu odgovornom nakon što se Washington dramatično okrenuo protiv tehnološke industrije nakon dokaza da su na glavnim platformama društvenih medija stvoreni scenariji koji su omogućili manipulaciju na izborima. Uz to, politički analitičari smatraju i da je na sve utjecala činjenica da su čelni ljudi glavnih tehnoloških platformi više puta bili pred Kongresom kako bi se suočili s pitanjima o njihovoj odgovornosti prema političkom govoru, govoru mržnje i dezinformacije odnosno fakenews. Uz to ističe se kako su jako pritiskali male lokalne tvrtke, ali i medije i novinarstvo.

Ne treba zaboraviti da se Google suočio s antimonopolskim nadzorom i brojnim milijardama kazni europskih regulatora.