Intenzivna, hitna potražnja za mogućnostima umjetne inteligencije (AI) – i dvobojni pritisak da se smanji potrošnja energije, troškovi i emisije stakleničkih plinova – nadvili industriju podatkovnih centara koja se kreće prema 2024. godini. Proliferacija AI (kako je Vertiv predvidio prije dvije godine), zajedno s infrastrukturom i izazovima održivosti inherentnim računalstvu koje podržava AI, mogu se osjetiti u cijeloj industriji i kroz prognozu trendova podatkovnih centara za 2024. od tvrtke Vertiv (NYSE: VRT), globalnog dobavljača kritične digitalne infrastrukture i kontinuiranih rješenja.
„AI i njegov nizvodni utjecaj na gustoće podatkovnih centara i zahtjeve za napajanjem postale su dominantne priče u našoj industriji. Pronalaženje načina da se korisnicima pomogne da podrže potražnju za umjetnom inteligencijom i smanje potrošnju energije i emisije stakleničkih plinova značajan je izazov koji zahtijeva novu suradnju između podatkovnih centara, proizvođača čipova i servera te pružatelja infrastrukture“, rekao je Giordano (Gio) Albertazzi, izvršni direktor tvrtke Vertiv.
Ovo su trendovi za koje stručnjaci tvrtke Vertiv očekuju da će biti dominantni u ekosustavu podatkovnih centara za 2024. godinu:
Umjetna inteligencija (AI) postavlja uvjete za gradnju novih podatkovnih centara i nadogradnje postojećih: Sve veća potražanja za umjetnom inteligencijomu svim aplikacijama stavlja pritisak na organizacije da uvedu značajne promjene u svoje poslovanje. Naslijeđeni postojeći podatkovni centri su slabo opremljeni za pružanje podrške u širokoj implementaciji računalstva visoke gustoće koje je potrebno za umjetnu inteligenciju pri čemu mnogimanedostaje potrebna infrastruktura za hlađenje tekućinom. U nadolazećoj godini, sve će više organizacija shvatiti kako su polovične mjere nedovoljne i umjesto toga odlučiti se za izgradnju novih podatkovnih centara – sve više uključujući prefabricirana modularna rješenja koja skraćuju rokove puštanja u pogon ili velike nadogradnje koje iz temelja mijenjaju njihovu infrastrukturu napajanja i hlađenja. Takve značajne promjene predstavljaju prilike za implementaciju ekološki prihvatljivijih tehnologija i praksi, uključujući tekuće hlađenje za AI servere, koje se primjenjuju u skladu s toplinskim upravljanjem hlađenim zrakom kako bi se podržao cijeli prostor podatkovnog centra.
Širenje potrage za alternativnim rješenjima za pohranu energije: Nove tehnologije i pristupi za pohranu energije pokazali su sposobnost inteligentne integracije s mrežom i postizanjem hitnog cilja – smanjenje vremena za pokretanja generatora. Baterijski sustavi za pohranu energije (BESS) podržavaju zahtjeve za produljenim radnim vremenom, prebacujući opterećenje prema potrebi i na dulje trajanje i mogu se neprimjetno integrirati s alternativnim izvorima energije, kao što su solarne ili gorive ćelije. To minimizira korištenje generatora i smanjuje njihov utjecaj na okoliš. Instalacije BESS-a bit će češće u 2024. godini, a s vremenom će se razvijati kako bi odgovarale „bring your own power“ (BYOP) modelima i isporučivale kapacitet, pouzdanost i isplativost. Sve što je potrebno za pružanje podrške potražnji koja je predvođena tehnologijom umjetne inteligencije (AI).
Enterprise daje prednost fleksibilnosti: Dok pružatelji cloud i kolokacijskih usluga intenzivno traže nove mogućnosti implementacije kako bi zadovoljili potražnju, organizacije s enterprise podatkovnim centrima vjerojatno će diversificirati ulaganja i strategije implementacije. Umjetna inteligencija (AI) je ovdje ključan čimbenik jer organizacije ulažu velike napore u to kako najbolje omogućiti i primijeniti tehnologiju, a da i dalje ispunjavaju ciljeve održivosti. Organizacije bi tako mogle početi tražiti lokalne kapacitete za podršku umjetnoj inteligenciji, a implementacija edge aplikacija mogla bi biti pod snažnim utjecajem umjetne inteligencije (AI). Isto tako, može se očekivati kako će mnoge organizacije prioritizirati inkrementalna ulaganja – uvelike se oslanjajući na prefabricirana modularna rješenja – te servis i održavanje kako bi produljili vijek trajanja postojeće opreme. Takve usluge mogu ponuditi značajne prednosti, optimizirajući rad kako bi oslobodili kapacitet u maksimalno iskorištenom računalnom prostoru i povećanje energetske učinkovitosti u procesu. Isto tako, organizacije mogu smanjiti emisiju ugljika Scope 3 produljenjem životnog ciklusa postojećih servera umjesto da ih zamijene i odbace.
Put do clouda suočava se sa sigurnosnim preprekama: Gartner predviđa da će se globalna potrošnja na javne usluge u cloudu povećati za 20,4% u 2024. godini, a masovna migracija na cloud ne pokazuje znakove njenog smanjivanja. To vrši pritisak na pružatelje cloud usluga da brzo povećaju kapacitet kako bi podržali potražnju za umjetnom inteligencijom (AI) i računalstvom visokih performansi, a oni će se nastaviti okretati kolokacijskim partnerima širom svijeta kako bi omogućili to proširenje. Za cloud korisnike, koji premještaju sve više podataka izvan lokacije, sigurnost je najvažnija, a prema Gartneru, 80% CIO planira u 2024. godini povećati potrošnju na kibernetičku/informacijsku sigurnost. Različiti nacionalni i regionalni zakoni o sigurnosti podataka mogu stvoriti složene sigurnosne izazove, dok se napori za standardizaciju nastavljaju.
Europska industrija povećala je svoje ulaganje u istraživanje i razvoj za 9,8 postou 2023. godine, nadmašivši rast u SAD -u (+5,9 posto) i Kini (+9,6 posto) prvi put od 2013. godine, prema EU Industrial R&D Investment Investment Boarboar.
Globalna cloud komunikacijska platforma Infobip i vodeći europski poslužitelj B2B digitalizacije Telekom Business Europe sklopili su partnerstvo kako bi unaprijedili telekomova rješenja za komunikacijsku platformu.
Kako bi dodatno potaknula rast poslovanja i razvoj aplikacije Keks Pay Erste Banka je najavila kako će se poslovanje izdvojiti u zasebnu tvrtku čime će se omogućiti i regionalni razvoj i omogućavanje korištenja ove aplikacije i izvan Hrvatske