VRIJEME PROMJENA

AI i analitika smatraju se kritičnim za uspjeh

AI i analitika smatraju se kritičnim za uspjeh
Depositphotos

Čak 79 posto korporativnih stratega reklo je da će tehnologije poput analitike, AI i automatizacije biti presudne za njihov uspjeh u sljedeće dvije godine, navodi se u istraživanju Gartnera. Stratezi su rekli da bi u prosjeku 50 posto aktivnosti strateškog planiranja i izvršenja moglo biti djelomično ili u potpunosti automatizirano - trenutno je samo 15 posto.

"Korištenje analitike i AI za učinkovitije, pronicljive odluke o strategiji jedan je od najvećih izazova i prilika, s kojima se ove godine suočavaju korporativni stratezi", rekao je David Akers, direktor istraživanja u Gartneru. „Godinama su stratezi govorili svojim tvrtkama: Ako želite ostati konkurentni i učinkoviti, morate ići digitalno. Sada se čini da su spremni primijeniti te smjernice na vlastite tijekove rada. "

Iako je većina korporativnih stratega rekla da koriste opisnu i dijagnostičku analitiku, manje od polovice reklo je da koriste naprednije alate kao što su prediktivna, propisana ili grafička analitika. Slično tome, za njihovu funkciju samo je 20 posto stratega prijavilo korištenje alata povezanih s AI, poput strojnog učenja ili obrade prirodnog jezika. Međutim, veliki postotak čelnika strategije rekao je da ili pilotiraju ove alate ili istražuju mogućnosti upotrebe. Na primjer, 51 posto je reklo da istražuje strojno učenje, a 45 posto je reklo isto za prediktivnu analitiku.

Jedna od najvećih prepreka provedbi je uspostavljanje jasnog slučaja upotrebe novih tehnologija. 52 posto stratega navodi da je ovo vrhunski izazov - najopsežniji odgovor. "Postoji nekoliko razloga za to", rekao je Akers. "Stratezi se suočavaju s nepoznatim tržištem dobavljača, imaju previše mogućnosti za birati i imati malo presedana za izgradnju."

Veliki dio napredne tehnologije za koju su stratezi rekli da imaju za cilj implementaciju već se uspješno koristi drugdje. Za izgradnju snažnog poslovnog slučaja, Gartner preporučuje prvo mapiranje postojeće funkcionalnosti na specifične potrebe, a zatim razmotriti kako dati prednost različitim slučajevima upotrebe koje bi napredna tehnologija mogla ponuditi postavljanjem pitanja o svrsi, utjecaju i prikladnosti novih alata.