Domaća agrotehnološka kompanija Agrivi, koja je razvila jedan od vodećih globalno priznatih softvera za digitalizaciju i upravljanje poljoprivrednom proizvodnjom, novu je godinu započela širenjem partnerske mreže na četiri važna svjetska tržišta. Nakon što je u studenom prošle godine tvrtka osigurala novu rundu financiranja u visini od 30,2 milijuna kuna za širenje na globalnom tržištu, prvi mjesec 2021. završila je sa šest novih velikih partnera u Europi, Bliskom istoku, Aziji i Americi.
Nova partnerska mreža osigurat će tvrtki Agrivi daljnje širenje i pozicioniranje na globalnom tržištu te povezivanje s proizvođačima koji će Agrivi platformu koristiti za upravljanje poljoprivrednom proizvodnjom i povećanje usjeva i prihoda. Rješenje tvrtke Agrivi jedno je od najopsežnijih rješenja za digitalizaciju poljoprivredne proizvodnje te pomaže poljoprivrednim gospodarstvima i poljoprivredno-prehrambenim tvrtkama u više od 100 zemalja diljem svijeta u ostvarivanju ekonomski i ekološki održive poljoprivredne proizvodnje.
Na listi novih partnera je tvrtka RHE Solutions koja surađuje s poljoprivrednim proizvođačima iz zemalja jugoistočne Azije s ciljem unapređenja njihova poslovanja i donošenja neposredne vrijednosti, a za čije potrebe Agrivi već prevodi aplikaciju na malajski jezik. Agrivi rješenje od 2021. koristi i malezijska kompanija MD Labs, usmjerena na razvoj nacionalne platforme za proizvođače palminog ulja. Upravo će Agrivi rješenje u novoj platformi imati ključnu ulogu u procesima od proizvodnje, preko prerade i prodaje te tako korisnicima omogućiti uvid u detaljnu analitiku proizvodnje, s ciljem unapređenja i povećanja efikasnosti te produktivnosti.
Tvrtka Chatwin, koja posluje u Dominikanskoj Republici i drugim karipskim zemaljama, novi je partner na američkom tržištu koji će Agrivi rješenja za unapređenje poslovanja nuditi farmerima. Novi partner na istom je tržištu je i tvrtka BCTS Consulting koja posluje u devet zemalja Latinske Amerike. Popisu partnera u Europi pridružila se latvijska kompanija Farmapp. Oni će uz pomoć Agrivi softvera pomoći mladim poljoprivrednicima iz pet baltičkih zemalja u tranziciji njihovih obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava. Među kompanijama koje uz Agrivi planiraju snažniji rast u 2021. godini je i VeggiTech koji se bavi uzgojem povrća u pustinjskim krajevima na Bliskom istoku i kojem će Agrivi pomoći u snažnijem adresiranju tog tržišta s velikim potencijalom.
„Dodatno potpomognuti novom rundom financiranja od prošle godine, ušli smo u fazu jače ekspanzije, posebno na tržištima Europe i Amerike, no kontinuirano pratimo prilike i na svim drugim potentnim tržištima. Ponosan sam da početak godine slavimo sa znatno ojačanom mrežom partnera s kojima ćemo raditi na daljnjem rastu i promicanju digitalizacije poljoprivrede“, istaknuo je Matija Žulj, glavni izvršni direktor i osnivač tvrtke Agrivi.
O uspjesima kompanije dodatno govori i podatak da je prošle godine konzultantska kompanija Ernst&Young u svojem izvješću istaknula upravo Agrivi kao idealno rješenje za digitalizaciju nacionalne poljoprivrede, koji može donijeti pozitivan utjecaj na poljoprivredu i na čitavo gospodarstvo, a može se financirati iz EU sredstava.
Očekuje se da će operativna dobit tvrtke Samsung u prvom tromjesečju 2025. godine zabilježiti oštar pad. Glavni razlozi za ovaj pad su američke trgovinske restrikcije koje usporavaju prodaju čipova Kini te sve veća konkurencija u segmentu tradicionalnih memorijskih čipova.
Microsoft je pauzirao planove za projekt podatkovnog centra vrijednog milijardu dolara u središnjem Ohiju. I dalje posjeduje zemljište u Ohiju te planira dovršiti projekt u nekom trenutku u budućnosti. U međuvremenu će se dvije lokacije koristiti za poljoprivredu.
Huaweijeva neto dobit pala je 2024. zbog jednokratnog dobitka godinu dana ranije. Istodobno, prihodi su porasli u svim poslovima, vođeni snažnim dobicima u potrošačkim i inteligentnim automobilskim jedinicama.