Teško je u današnje vrijeme pronaći neku e-trgovinu koja nije integrirana s PayPalom, što ima logike s obzirom da se radi o najjačoj platformi za izvođenje transakcija, no problematično je što većina korisnika u nju nema povjerenja.
Konkretnije, prema istraživanju Money Transfersa, 60 posto ispitanika i korisnika PayPala, smatra da je on najpogodniji za izvođenje prevara svih vrsta. Dakle, ono što je najveća prednost za PayPal, ujedno je i veliki minus.
Za izvršenje transakcija dovoljan je jedan klik i sve je gotovo. Nema potrebe za unosom kreditne kartice, potvrde putem internet bankarstva, ne postoji ni rok trajanja korisničkog računa. Sve je brzopotezno. Istovremeno, to je i podosta riskantno.
"Jasno je da prevaranti ciljaju na PayPal jer se naširoko koristi. Zato moramo nastaviti educirati korisnike o važnosti sigurnosti i kako se zaštititi od prevara. Također, moramo nastaviti razvijati i poboljšavati tehnologije za sprječavanje prevara kako bi trgovci mogli vjerovati svojim kupcima", naglasili su na Money Transfers.
Uistinu, tako nešto je potrebno jer kibernetički kriminalci imaju podosta motiva za krađu PayPal računa. Makar samo podataka o njima, a ne i samog pristupa. Jer, na dark webu prodaju se bolje nego podaci s kreditnih kartica. Već to dovoljno govori o značaju koji ima PayPal.
A neki od glavnih načina prevara su lažne kućne adrese. Naime, one se ostavljaju kod kupovina pa nakon plaćanja PayPalom nekoliko puta, pošiljke završe u skladištima dostavljača, koje prevarant potom kontaktira i priloži dokaz o kupovini, kao i adresu koja ne postoji, tvrdeći da se radi o grešci. I kad dobije pošiljke koje su kupljene, prevarant uloži žalbu na PayPal, dostavi dokaz o nedostavljenoj robi i dobije povrat novca. Zato je bitno imati dokaz o adresi koja je unesena prilikom kupovine.
Još jedna popularna metoda je kad prevaranti ciljano plate previše za ono što kupuju, ali to čine direktno s PayPal računa na PayPal račun. Potom se jave prodavaču i kažu da su slučajno preplatili robu, a kad dobiju tu pretplatu natrag, žale se PayPalu da im je hakiran račun te da nisu ni u jednom trenutku željeli platiti išta takvim direktnim putem. Ako to prođe, PayPal vraća puni iznos prevarantu, uključujući preplaćeni dio koji je već vraćen. Upravo zato je potreno inzistirati da se kupovine obavljaju kroz "checkout" sustav, nikako direktno s računa na račun.