REKORDAN RAST

Telegram tijekom srpnja svaki dan dobivao gotovo pola milijuna novih korisnika

S ukupno 950 milijuna aktivnih korisnika mjesečno, Telegram je sve bliže elitnom društvu onih s milijardom ili više korisnika.

Telegram tijekom srpnja svaki dan dobivao gotovo pola milijuna novih korisnika
Depositphotos

Telegram se na tržištu pojavio u kolovozu 2013. i odmah počeo bilježiti rast, no s invazijom Rusije na Ukrajinu, postao je popularniji nego ikad prije, a tijekom ove je godine bio na rekordnim razinama.

Konkretnije, Finbold navodi da je između travnja i kraja srpnja dobivao novih 485.000 korisnika dnevno, odnosno, imao je ukupno 950 milijuna korisnika. Još u travnju bilo ih je oko 50 milijuna manje. I stvari su izgledale sjajno, no krajem prošlog mjeseca francuska policija uhitila je osnivača i izvršnog direktora (CEO) platforme Pavela Durova jer se Telegram u toj zemlji tereti zbog "dopuštanja kriminalnih aktivnosti između korisnika".

Obzirom da ima francusko državljanstvo, 39-godišnji milijarder potpuno podliježe francuskim zakonima. Stoga, nije mu trenutno do broja korisnika, ali Telegram ih konstantno dobiva. Ne u mjeri o kakvoj je Durov govorio prošle godine kad je spominjao 2,5 milijuna novih korisnika dnevno. Jer, nisu svi postali aktivni, kao što nisu ni svi legitimni. Ali, rast kroz godine je neupitan. Tijekom 2014. premašeno je 50 milijuna aktivnih korisnika mjesečno, tijekom 2016. sto milijuna, 2018. 200 milijuna, 2020. 400 milijuna...

U Rusiji je od lipnja 2020. zabranjen, ali od 2018. je pod posebnim restrikcijama, što nije zaustavilo Ruse da uvelike koriste platformu, jedinu na kojoj se moglo javno suprotstavljati Vladimiru Putinu. Što i jest razlog restrikcija, a kasnije i potpune zabran Telegrama u Rusiji.

Ipak, odavno ne ovisi o Rusiji. Primjerice, nedavni podaci koje je objavila Statista pokazuju da 45 posto korisnika platformi za komunikaciju u Indiji, 38 posto u Brazilu, 34 posto u Meksiku i 32 posto u Južnoj Africi redovito koriste Telegram.

Ako gledamo razvijenije zemlje, 29 posto Talijana svakodnevno koristi aplikaciju, 16 posto Nijemaca, deset posto Britanaca, devet posto Amerikanaca i jedan posto Japanaca.