HAKERSKI NAPAD

Ransomweare napadom „zaustavili“ rad splitske zračne luke

Hakerska skupina Akira, tzv. ransomware grupa, napala je više od 250 organizacija u prošloj godini te i dalje priprema udare na širok raspon tvrtki i subjekta ključne infrastrukture u Sjevernoj Americi, Europi i Australiji

Ransomweare napadom „zaustavili“ rad splitske zračne luke
Dražen Tomić / Tomich Productions

Novi hakerski napad dogodio se na splitsku zračnu luku koji je doveo do potpunog kolapsa zračnog prometa, a kako stvari stoje iz izjava čelnih ljudi radi se o ransomware napadu koji je preuzela hakerska grupa Akira koja je pritom i tražila novac za otključavanje podataka.

Zbog napad je došlo do preusmjeravanja zrakoplova u druge zračne luke, a onda se prešlo na ručni rad na stari način kako bi se promet normalizirao i ne bi stvorio velike probleme putnicima od koji su neki morali prenoćiti u Splitu pa i u zračnoj luci.

Hakerska skupina Akira, tzv. ransomware grupa, napala je više od 250 organizacija u prošloj godini te i dalje priprema udare na ‘širok raspon tvrtki i subjekta ključne infrastrukture u Sjevernoj Americi, Europi i Australiji, izvijestio je u travnju portal The Record prenoseći podatke FBI-a i Europskih agencija za provođenje zakona.

Sve je to potvrdio novinarima direktor zračne luke Lukša Novak koji je rekao da tijekom napada nisu bili sigurni o čemu se točno radi, no kasnije je utvrđeno da je riječ o vrlo ozbiljnom hakerskom napadu. Dodao je da su još sinoć o svemu obavijestili nadležne institucije.

Kako stvari stoje grupa Akira, tzv. ransomware grupa, koja je dosad napala više od 250 organizacija u prošloj godini te i dalje priprema udare na ‘širok raspon tvrtki i subjekta kljune infrastrukture u Sjevernoj Americi, Europi i Australiji‘, izvijestio je u travnju portal The Record prenoseći podatke FBI-a i Europskih agencija za provođenje zakona.

Prema dostupnim podacima, među žrtvama ransomwarea bili su automobilski gigant Nissan te Sveučilište Stanford koji su navodno izgubili ukupno 430 GB internih podataka. zahtjevi za otkupninu iznose između 200.000 i četiri milijuna dolara, a u slučaju da žrtve odbiju platiti, Akira prijeti javnom objavom ukradenih podataka.

Nakon što je u početku ciljala Windows sustave, Akira je u međuvremenu implementirala Linux varijantu koja napada na VMware ESXi virtualne strojeve koji se široko koriste u mnogim velikim tvrtkama i organizacijama.

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović rekao je u utorak da je hakerski napad na Zračnu luku Split slučaj klasičnog ransomwarea gdje se traži otkupnina za otključavanje podataka, a dodao je i kako su službe identificirale međunarodnu skupinu s euroazijskog područja.

"Od sinoć sve naše službe surađuju i unutar Hrvatske, ali i s Europolom, FBI-em i drugim partnerskim službama u svijetu. Važno je reći da se radi o kibernetičkom napadu, a ne o terorističkom napadu, ovo je klasičan ransomware", rekao je Božinović novinarima u Splitu.