Stručnjaci za kibernetički sigurnost otkrili su milijarde ukradenih privatnih podataka, nazivajući to "majkom svih povreda podataka".
Ali, čini se da nije riječ o podacima iz jednog proboja već njih više objedinjenih u jedan veliki skup. Tako nešto rade kompanije koje se bave prikupljanjem podataka. Kombiniraju ih s više strana i kao takvi imaju vrijednost jer nude više uvida u ono što im treba za posao kojim se bave.
"Iako je tim identificirao više od 26 milijardi zapisa, vrlo je vjerojatno da postoje "duplići". Međutim, većina izloženih podataka je osjetljiva i stoga vrijedna za kibernetičke kriminalce", kazali su stručnjaci.
Istovremeno, jedan od tih cyber kriminalaca, koji se predstavlja pod imenom "emo", tvrdi da ima 15 milijuna jedinstvenih zapisa računa za upravljanje projektima na prodaju koje je prikupljao Trello.
Ta se platforma koristi od strane mnogih organizacija pa je vijest, razumljivo, izazvala određene zabrinutosti. Ipak, Atlassian, kompanija koja upravlja Trellom, negira da je došlo do povrede podataka.
Za one koji su pogođeni ostaje najbitnija činjenica - njihove informacije su dostupne, otvorene za svakog kibernetičkog kriminalca da ih koristi po svojoj želji. Stoga, nije utjeha kad se kompanije bave skretanjem krivnje i definicijama što znači proboj u sustav kad je rezultat za pogođene identičan.
Naime, često će u istim tim kompanijama reći da povreda podataka može biti samo rezultat hakiranja, a sve ostalo je curenje podataka. Ako na to gledate na taj način, niti jedan od skupova podataka nije nastao probojem u sustav. Na jedan skup slučajno se naišlo, a drugi je stvoren korištenjem legitimnog API-ja. Dakle, lako je okrenuti priču "na svoj mlin", no potrebno je misliti na žrtve i kako im pomoći u zaštiti privatnosti. Odnosno, bitno je preuzeti odgovornost za situaciju.