Python programski jezik ostao je najpopularniji i u ovoj godini, prema podacima koje nude GitHub i Google Trends. Time je iza sebe ostavio Java i JavaScript programske jezike, koji su godinama dominirali na ovakvim ljestvicama.
Brojke se temelje na tome koliko se u Google tražilici pretražuje tutoriala vezanih uz određeni programski jezik. Pa je tako Python prvi s 29,9 posto, Java je na 19,1 posto, JavaScript na 8,2, C# na 7,3 posto...
Ovako nešto upućene ne čudi jer Python ima jednostavnu sintakstu, iznimno je čitljiv i samim time početnicima idealan. Nastao je 1989. i iza njega stoji Nizozemac Guido van Rossum, ali koristi ga se od 1994. godine.
Također, ovaj programski jezik može gotovo sve. S njime se radi na web aplikacijama, korisničkim sučeljima, analizi podataka, statistici... Ukratko, sve ono što danas jest od iznimne koristi, na ponajbolji način izvodi ovaj programski jezik i u tome se krije njegova popularnost.
Prema podacima Omdie, online potrošnja potrošača dosegnut će 4,4 bilijuna dolara u 2025. godini, pri čemu će SAD pridonijeti 1,4 bilijuna dolara. Do 2029. godine, ta će se cifra povećati na 6,6 bilijuna dolara, s američkim udjelom od 2 bilijuna dolara.
Dva spektakularna gola Declana Ricea iz slobodnjaka dodatno su rasplamsali interes za završnicu UEFA Lige prvaka. Mogu li genijalci u Barceloninom dresu nakon rapsodije protiv Borussie ići do kraja?
Novo istraživanje Juniper Research pokazalo je da će broj API poziva u open bankingu globalno porasti za 427 posto, s 137 milijardi poziva u 2025. godini, a do 2029. očekuje se da će taj broj dosegnuti preko 720 milijardi.