ZAŠTITA PRIVATNOSTI

Europska komisija usvojila novu odluku o primjerenosti protoka podataka između EU i SAD-a

Europska komisija usvojila novu odluku o primjerenosti protoka podataka između EU i SAD-a

Europska komisija donijela je svoju odluku o primjerenosti EU-SAD okvira za privatnost podataka. U odluci se zaključuje da Sjedinjene Države osiguravaju odgovarajuću razinu zaštite – usporedivu s onom u Europskoj uniji – za osobne podatke prenesene iz EU-a američkim tvrtkama prema novom okviru.

Na temelju nove odluke o primjerenosti, osobni podaci mogu sigurno teći iz EU-a u američke tvrtke koje sudjeluju u Okviru, bez potrebe za uvođenjem dodatnih mjera zaštite podataka. Okvir uvodi nove obvezujuće zaštitne mjere za rješavanje svih zabrinutosti koje je iznio Europski sud pravde, uključujući ograničavanje pristupa američkih obavještajnih službi podacima EU-a na ono što je potrebno i razmjerno te uspostavljanje Suda za reviziju zaštite podataka (DPRC), kojem će pojedinci iz EU-a će imati pristup. Novi okvir uvodi značajna poboljšanja u usporedbi s mehanizmom koji je postojao u okviru Privacy Shielda.

Američke tvrtke moći će se pridružiti EU-SAD. Okvir za privatnost podataka obvezujući se na poštivanje detaljnog skupa obveza u vezi s privatnošću, na primjer, zahtjev za brisanjem osobnih podataka kada više nisu potrebni za svrhu za koju su prikupljeni i osiguranjem kontinuiteta zaštite kada se osobni podaci dijele s trećim osobama. Pojedinci iz EU-a imat će koristi od nekoliko pravnih sredstava u slučaju da američke tvrtke pogrešno obrađuju njihove podatke. To uključuje besplatne neovisne mehanizme za rješavanje sporova i arbitražno vijeće. Osim toga, pravni okvir SAD-a predviđa nekoliko zaštitnih mjera u vezi s pristupom podacima koje u okviru tog okvira prenose javna tijela SAD-a, posebno u svrhu provedbe kaznenog zakona i nacionalne sigurnosti. Pristup podacima ograničen je na ono što je nužno i razmjerno zaštiti nacionalne sigurnosti.

Pojedinci iz EU-a imat će pristup neovisnom i nepristranom mehanizmu pravne zaštite u vezi s prikupljanjem i korištenjem njihovih podataka od strane američkih obavještajnih agencija, što uključuje novostvoreni DPRC. Sud će neovisno istraživati i rješavati pritužbe, uključujući usvajanje obvezujućih mjera za popravu. Zaštitne mjere koje je uveo SAD također će općenito olakšati transatlantske protoke podataka budući da se primjenjuju i kada se podaci prenose korištenjem drugih alata, kao što su standardne ugovorne klauzule i obvezujuća korporativna pravila.

Funkcioniranje Okvira bit će podložno periodičnim pregledima koje će provoditi EK, zajedno s predstavnicima europskih tijela za zaštitu podataka i nadležnih tijela SAD-a. Prvi pregled održat će se u roku od godinu dana od stupanja na snagu odluke o primjerenosti, kako bi se potvrdilo da su svi relevantni elementi u potpunosti implementirani u pravni okvir SAD-a i da li učinkovito funkcioniraju u praksi.