DeFi proboji čine 76 posto od svih velikih hakerskih proboja u 2021.

DeFi proboji čine 76 posto od svih velikih hakerskih proboja u 2021.
DepositPhotos

Decentralizirane financije (DeFi) su sustavi koji omogućavaju dostupnost financijskih proizvoda na javnoj i decentraliziranoj blockchain mreži. Umjesto posrednika, sve ide direktno, što je odlično, no postalo je sigurnosni problem.

Kibernetički kriminalci prilagodili su se novom trendu te ga itekako dobro iskorištavaju, što kroz izvješće zorno prikazuje CipherTrace, a prezentira Atlas VPN. Tiče se razdoblja od siječnja do kraja srpnja ove godine te navodi da DeFi hakerski napadi sad čine 76 posto svih najvećih hakerskih napada u tom periodu.

Konkretnije, načinili su štetu od 361 milijun američkih dolara, a svi ostali zajedno 111 milijuna dolara. Primjerice, prošle godine su svi ostali zajedno činili 387 milijuna dolara štete, a DeFi vezani napadi 129 milijuna dolara. Još u 2019. nije bilo nijednog značajnijeg DeFi napada, a ukupna šteta iznosila je 371 milijun dolara.

Ove godine, najveći DeFi hakerski napad dogodio se u svibnju, kada se PancakeBunny protokol suočio s brzom eksploatacijom kredita koja je izvukla 45 milijuna dolara vrijedne kriptoimovine. Kasnije je napadač prodao BUNNY tokene za Binance Coin (BNB). Neposredna prodaja tih tokena dovela je do pada cijene tokena BUNNY sa 146 dolara na svega šest dolara.

U lipnju 2021. DeFi projekt WhaleFarm privukao je 2,3 milijuna dolara od investitora. Pritom su obećani ogromni povrati godišnjeg postotka prinosa na najpopularnijim kriptovalutama. Nakon što su radili samo nekoliko dana, anonimni programeri projekta nestali su sa svim sredstvima, dok je njihov token izgubio čak 99 posto vrijednosti.

Upravo takav vid prevara je sve češći i oni koji odlučuju investirati u nove kriptovalute, moraju se jako dobro informirati ili će biti žrtve. A tako nešto povlači za sobom gubitak povećih iznosa novca, ponekad i u milijunima dolara...