Ponuda komunikacijskih i mrežnih API-ja programerima i poslovnim sustavima, omogućuje nove načine da operatori monetiziraju ulaganja u mobilne mreže, a programeri iskoriste mrežne mogućnosti za stvaranje uzbudljivih novih aplikacija.
Pružateljima komunikacijskih usluga za profitabilan rast ključno je iskorištavanje mogućnosti 5G, a prelazak na samostalnu 5G mrežu (standalone) omogućit će im vrijedne nove alate poput network slicinga, stvarajući prilike za ponudu novih usluga i isporuku dodatnih vrijednosti korisnicima. Upravo o tome na početku ICTbusiness TV emisije govori Miroslav Kantolić iz Ericsson Nikola Tesle.
On pojašnjava da ponuda komunikacijskih i mrežnih API-ja programerima i poslovnim sustavima, omogućuje nove načine da operatori monetiziraju ulaganja u mobilne mreže, a programeri iskoriste mrežne mogućnosti za stvaranje uzbudljivih novih aplikacija.
O najvećem problemu monetizacije 5G mreže, uvođenju 5G standalone odnosno samostalne mreže koja će promijeniti 5G kakvim ga danas poznajemo i utjecaju na gospodarstvo razgovarali smo sa Stephenom Roseom iz IBM-a koji obnaša dužnost potpredsjednika za industrijska rješenja.
U drugom dijelu ICTbusiness TV emisije razgovarali smo s Mijom Soldinom iz Infobipa koji je zadužen za odnose s telekomima odnosno potpredsjednik Telekom strategije u Infobipu i koji govori o umjetnoj inteligenciji i sve većoj njezinoj primjeni u telekmima u svakodnevnom poslovanju.
I za kraj je razgovor s Chris McReynolds iz Kyndryla koji govori o tome kako je kompanija aktivno uključena u rješavanje izazova održivosti, usredotočujući se na pomoć klijentima s podatkovnim centrima, kontrolom klime, energijom i potrošnjom kako bi podržao izgradnju boljeg planeta.
Pred vama je posljednja ekskluzivna TV emisija sa sajma IFA 2024 koji je ove godine proslavio svoj stoti rođendan. Sajam je ove godine posjetilo preko 215.000 posjetitelja iz 138 zemalja, od čega 133.000 stručnih posjetitelja, navode organizatori.
Umjetna inteligencija (AI) i strojno učenje (ML) transformiraju kibernetičku sigurnost omogućujući brže i točnije otkrivanje prijetnji. Ove tehnologije analiziraju goleme količine podataka kako bi identificirale neobične obrasce i ponašanja koji mogu ukazivati na sigurnosnu prijetnju. Za CMS, implementacija AI i ML može značajno poboljšati našu sposobnost otkrivanja i odgovora na prijetnje u stvarnom vremenu, smanjujući prozor mogućnosti za napadače ili čak automatizirati suvišne zadatke povezane s NIST okvirom za upravljanje rizicima.
Procjene pokazuju da će globalno tržište industrijske kibernetičke sigurnosti, koje je 2024. godine vrijedilo 84,54 milijarde dolara, do 2029. doseći 135,11 milijardi dolara, uz prosječnu godišnju stopu rasta (CAGR) od 9,8%. Taj rast pokreću sve veća integracija Interneta stvari (IoT) u sustave industrijske kontrole (ICS), primjena umjetne inteligencije i generativnog AI-ja u sigurnosnim rješenjima te prijelaz prema pametnoj proizvodnji.