Telekomi se na svjetskom tržištu susreću s velikim problemima, menadžeri će reći izazovima, no to su ipak problemi koje treba riješiti jer monetizacija 5G mreža najvažniji je put uspjeha za telekom u današnje vrijeme. Monetizacija nije samo povrat investicije, nego prije svega pronalaženje pravih uporaba 5G mreža koje se još uvijek nisu dogodile. Kako se očekuje da će 6G biti standardiziran do 2023. godine telekomi imaju 6 godina za monetizaciju. Ne treba pritom zaboraviti da se već govori o 5.5G, stoga je pred telekomima vrlo zanimljivo razdoblje.
Na početku druge po redu ekskluzivne ICTbusiness TV emisije iz Barcelone razgovaramo s Dejanom Ljuštinom iz Vision Patnersa o tome u kojem smjeru ide telekom industrija, na koji način se ta monetizacija 5G mreže može dogoditi.
O ulaganjima u mobilne i fiskne mreže razgovarali smo s Vladimirom Skenderom iz A1 Hrvatska koji ističe kako je u prošloj godini investirano više od 200 milijuna eura u fiksnu i mobilnu mrežu. To se prvenstveno odrazilo na ubrzanu izgradnju fiksnih gigabitnih priključaka te modernizaciju mobilne mreže čime se korisničko iskustvo podiglo na još višu razinu.
U drugom dijelu emisije razgovarali smo se Stefanom Stereitom glavni direktorom za marketing TCL-a (CMO) koji govori o novitetima, fokusu na cjenovno dostupnom, a visokokvalitetne uređaje.
Tu je razgovor s članicom uprave i glavnom direktoricom za tehniku Telemach Hrvatska Danijelom Bistrički Morović koja govori o promjenama na telekom tržištu, očekivanjima i ulaganjima trećeg po veličini domaćeg telekoma.
Za kraj tu je razgovor s Norom Wahby, čelnicom Ericssonove jedinice za kupce u sjevernoj i srednjoj Europi koja govori o 5G mrežama, autromatizaciji upravljanja mrežom ali i načinima njihova korištenja.
Pred vama je posljednja ekskluzivna TV emisija sa sajma IFA 2024 koji je ove godine proslavio svoj stoti rođendan. Sajam je ove godine posjetilo preko 215.000 posjetitelja iz 138 zemalja, od čega 133.000 stručnih posjetitelja, navode organizatori.
Umjetna inteligencija (AI) i strojno učenje (ML) transformiraju kibernetičku sigurnost omogućujući brže i točnije otkrivanje prijetnji. Ove tehnologije analiziraju goleme količine podataka kako bi identificirale neobične obrasce i ponašanja koji mogu ukazivati na sigurnosnu prijetnju. Za CMS, implementacija AI i ML može značajno poboljšati našu sposobnost otkrivanja i odgovora na prijetnje u stvarnom vremenu, smanjujući prozor mogućnosti za napadače ili čak automatizirati suvišne zadatke povezane s NIST okvirom za upravljanje rizicima.
Procjene pokazuju da će globalno tržište industrijske kibernetičke sigurnosti, koje je 2024. godine vrijedilo 84,54 milijarde dolara, do 2029. doseći 135,11 milijardi dolara, uz prosječnu godišnju stopu rasta (CAGR) od 9,8%. Taj rast pokreću sve veća integracija Interneta stvari (IoT) u sustave industrijske kontrole (ICS), primjena umjetne inteligencije i generativnog AI-ja u sigurnosnim rješenjima te prijelaz prema pametnoj proizvodnji.