Hrvatsko IT tržište, prema onome što govore brojke nalazi se u zaista zanimljivom trenutku jer brojke i rast i padaju, rast je usporeniji, na tržištu rada je prilično kaotično, ali to je industrija koja je i najveće krize dobro iskoristila no i dalje ostaje problem njezine rascjepkanosti. Na IT tržištu prevladavaju male tvrtke, sa svega nekoliko zaposlenih i s jednim ili dva veća klijenta od kojih žive, rijetke su one s više od 50 zaposlenih, a kamoli one koje imaju stotinjak ili više zaposlenih.
Prema velikoj analizi ICTbusiness.info iz prošle godine u 2022. godini bilo je u segmentu računalnog programiranja, a to je najveći segment po broju tvrtki najveći s gotovo 23 tisuće tvrtki.
Softverski segment je tako u posljednjoj promatranoj godini 2023. ostvarila rast od 24,36 posto po prihodima u nodsu na 2021. godini i dosegla 24,86 milijardi kuna odnosno 3,3 milijarde eura. Softverski segment vodi po svim ključnim pokazateljima.
O svemu tome razgovarali smo Tajanom Barančić koja godinama prati domaću IT scenu i koja govori o trenutnim stanju na domaćem tržištu u ovoj 2024. poslovnoj godini, ali i prošloj, dok čekamo da se počnu objavljivati sveobuhvatne analize o poslovanju IT tvrtku u 2023. na osnovu objavljenih godišnjih financijskih izvješća.
Pred vama je posljednja ekskluzivna TV emisija sa sajma IFA 2024 koji je ove godine proslavio svoj stoti rođendan. Sajam je ove godine posjetilo preko 215.000 posjetitelja iz 138 zemalja, od čega 133.000 stručnih posjetitelja, navode organizatori.
Umjetna inteligencija (AI) i strojno učenje (ML) transformiraju kibernetičku sigurnost omogućujući brže i točnije otkrivanje prijetnji. Ove tehnologije analiziraju goleme količine podataka kako bi identificirale neobične obrasce i ponašanja koji mogu ukazivati na sigurnosnu prijetnju. Za CMS, implementacija AI i ML može značajno poboljšati našu sposobnost otkrivanja i odgovora na prijetnje u stvarnom vremenu, smanjujući prozor mogućnosti za napadače ili čak automatizirati suvišne zadatke povezane s NIST okvirom za upravljanje rizicima.
Procjene pokazuju da će globalno tržište industrijske kibernetičke sigurnosti, koje je 2024. godine vrijedilo 84,54 milijarde dolara, do 2029. doseći 135,11 milijardi dolara, uz prosječnu godišnju stopu rasta (CAGR) od 9,8%. Taj rast pokreću sve veća integracija Interneta stvari (IoT) u sustave industrijske kontrole (ICS), primjena umjetne inteligencije i generativnog AI-ja u sigurnosnim rješenjima te prijelaz prema pametnoj proizvodnji.