Bez obrazovanja nema napretka, međutim na nivou Europske unije prepoznata je potreba Pametne specijalizacije odnosno načina poticanja razvoja i inovacija u pojedinim sektorima, ali i njihova suštinska promjena i postavljena su zapravo vrlo velika očekivanja.
Nova S3 predviđa redizajniranje struktura i procesa za usmjeravanje i prilagođavanje programa. Strateško promišljanje ovisi o dobrom upravljanju, koordiniranju različitih razina hijerarhija politika i razrađenom sustavu za praćenje, utvrđivanje i rješavanje problema i prilika.
Budući da pametna specijalizacija povezuje nacionalni ili regionalni razvoj i inovacijsku politiku, načela odabira prioritetnih područja odražavaju tu dvojakost. Neka od njih odnose se na značajke inovacijskih aktivnosti koje S3 treba podržati, dok druga procjenjuju gospodarski učinak inovacijskih postupaka na regiju ili državu u kojima se odvijaju te dugoročnu održivost takvog utjecaja.
Upravo o Pametnoj specijalizaciji, ali i obrazovanju razgovaramo s Arsenom Šolićem iz Algebre u našoj novoj ICT na Ti televizijskoj emisji.
Pred vama je posljednja ekskluzivna TV emisija sa sajma IFA 2024 koji je ove godine proslavio svoj stoti rođendan. Sajam je ove godine posjetilo preko 215.000 posjetitelja iz 138 zemalja, od čega 133.000 stručnih posjetitelja, navode organizatori.
Umjetna inteligencija (AI) i strojno učenje (ML) transformiraju kibernetičku sigurnost omogućujući brže i točnije otkrivanje prijetnji. Ove tehnologije analiziraju goleme količine podataka kako bi identificirale neobične obrasce i ponašanja koji mogu ukazivati na sigurnosnu prijetnju. Za CMS, implementacija AI i ML može značajno poboljšati našu sposobnost otkrivanja i odgovora na prijetnje u stvarnom vremenu, smanjujući prozor mogućnosti za napadače ili čak automatizirati suvišne zadatke povezane s NIST okvirom za upravljanje rizicima.
Procjene pokazuju da će globalno tržište industrijske kibernetičke sigurnosti, koje je 2024. godine vrijedilo 84,54 milijarde dolara, do 2029. doseći 135,11 milijardi dolara, uz prosječnu godišnju stopu rasta (CAGR) od 9,8%. Taj rast pokreću sve veća integracija Interneta stvari (IoT) u sustave industrijske kontrole (ICS), primjena umjetne inteligencije i generativnog AI-ja u sigurnosnim rješenjima te prijelaz prema pametnoj proizvodnji.