TV EMISIJA

ICT na Ti: Telekom tržište i dalje pred izazovima

ICT na Ti: Telekom tržište i dalje pred izazovima
Tomislav Makar, Tminus 10
Dražen Tomić / Tomich Productions

I dok izlaze naše ekskluzivne TV emisije iz Barcelone sa sajma MWC 2024. donosimo i razgovor s Tomislavom Makarom iz tvrtke Tminus 10 koj govori o ključnim trendovima na telekomunikacijskom tržištu, očekivanjima i ulaganjima, 5G mrežama.

Podsjetimo, najnovije istraživanje koje je za domaćeg telekom regulatora Hrvatsku agenciju za mrežne djelatnosti (HAKOM) provela tvrtka Commsquare Hellas korištenjem mjerne opreme Rohde & Schwarz - SwissQual Freerider Smart Benchmarker pokazala je da je najbolji ukupni rezultat na testu mreža pokretnih komunikacija postigao je Hrvatski Telekom s ukupno osvojenih 888,2 boda, a slijedi A1 Hrvatska sa ukupno 824,2 osvojena boda. Telemach je zauzeo treću poziciju s ukupno 788,7 bodova, što je 99,5 bodova zaostatka za Hrvatskim Telekomom te 35,5 bodova iza A1 Hrvatska.

Da se tržište ubrzano mijenja, dokazuje i činjenica da najjači domaći telekom HT na području Grada Zagreba i okolice planira ugasiti svoju 3G mrežu u razdoblju od 8. do 12. srpnja 2024. godine. To je, nakon uspješno provedenog gašenja 3G mreže u Osijeku i okolici, drugo po redu područje u Hrvatskoj na kojem se u skladu sa strategijom održivog poslovanja HT-a gasi 3G mreža i ubrzava prelazak na energetski učinkovitije 4G i 5G tehnologije.

Gašenje 3G mreže predstavlja ključni korak u predanosti HT-a prema digitalnoj transformaciji. Oslobađanjem frekvencijskih resursa i kapaciteta dodatno unaprjeđujemo 4G i 5G tehnologije, što nam omogućava da korisnicima i nadalje pružamo najnaprednije telekomunikacijske usluge, istovremeno unaprjeđujući korisničko iskustvo, tvrde u HT-u.

Na telekom tržištu svakako treba gledati i nastavak ulaganja u optičku infrastrukturu. Ona su u Hrvatskoj vrlo velika, a da je sve to važno i za EU pokazuje i činjenica da kako bi se osiguralo brži razvoj digitalne mrežne infrastrukture diljem Europe, Europsko vijeće usvojilo je Zakon o gigabitnoj infrastrukturi. Zamijenit će Direktivu o smanjenju troškova širokopojasnog pristupa (BCRD) iz 2014. Novi zakon ima za cilj pojednostaviti i ubrzati uvođenje mreža velike brzine, kao što su vlakna i 5G, kako bi se postigli europski ciljevi povezivosti postavljeni u digitalnom kompasu za ovo desetljeće.

Nova uredba također ima za cilj smanjiti nepotrebno visoke troškove postavljanja mreža velikog kapaciteta koji su djelomično uzrokovani postupcima izdavanja dozvola. Potonje će se pojednostaviti kroz obvezni mehanizam mirenja između tijela javnog sektora i telekom operatera. Novim zakonodavstvom dodatno će se osigurati veća transparentnost i učinkovito planiranje za operatore javnih elektroničkih komunikacijskih mreža.