Carine imaju značajan utjecaj na cijene pametnih telefona na globalnim tržištima. Evo kako se situacija razvija u različitim regijama. U SAD-u da će uvođenje visokih carina na kineske proizvode, uključujući pametne telefone, povećalo je troškove proizvodnje. SAD trenutno primjenjuje kumulativnu carinu od 54 posto na kineske proizvode, što bi moglo povećati cijene iPhonea za 30-43 posto. Na primjer, osnovni model iPhonea mogao bi poskupjeti sa 799 dolara na 1.142 dolara, dok bi najskuplji modeli mogli doseći cijenu od 2.300 dolara. Samsung također trpi posljedice zbog carina na proizvode iz Vijetnama (46 posto) i Južne Koreje (25 posto). To će utjecati na cijene njihovih premium modela u SAD-u, a to bi se moglo preliti i na cijene u Europi.
U Europi su Appleovi uređaji tradicionalno skuplji nego u SAD-u, a dodatne carine mogle bi dodatno povećati cijene. Predviđa se da bi cijene iPhonea mogle porasti za 20-40 posto, što bi moglo smanjiti potražnju za premium uređajima i potaknuti potrošače da biraju ipak nešto jeftinije alternative poput Samsunga kada se uzme taj rast cijena iPhona. Pritom, Samsung, koji proizvodi mnoge uređaje u Južnoj Koreji gdje su carine niže (25 posto), mogao bi zadržati konkurentne cijene i privući više kupaca u Europi.
Tržište pametnih telefona u Latinskoj Americi bilježi rast, posebno u segmentu uređaja ispod $200. Međutim, visoke carine na kineske proizvode mogle bi povećati troškove novih uređaja, što bi dodatno potaknulo potražnju za rabljene ili obnovljene modele. Brazil ima relativno niske carine (10 posto) na pametne telefone proizvedene lokalno ili u susjednim zemljama poput Argentine, što ga čini atraktivnim tržištem za proizvodnju i prodaju.
Indija se suočava s carinom od 26 posto na pametne telefone, ali istovremeno koristi situaciju za jačanje lokalne proizvodnje kroz inicijativu "Make in India". Apple je već povećao proizvodnju iPhonea u Indiji kako bi smanjio ovisnost o Kini i ublažio učinke američkih carina. Iako se direktan utjecaj carina na indijske cijene čini ograničenim, rastući troškovi proizvodnje mogli bi dovesti do globalnog porasta cijena premium uređaja.
Apple i Samsung razmatraju premještanje proizvodnje u zemlje s nižim carinama poput Brazila ili Indije. No, čak i uz ove promjene, troškovi proizvodnje ostaju visoki zbog složenosti opskrbnih lanaca i ovisnosti o komponentama iz Kine.
Proizvođači također pokušavaju apsorbirati dio troškova kako ne bi odmah prenijeli povećanja na potrošače, ali dugoročno će većina tih troškova biti uključena u konačne cijene uređaja.
Zaključno, visoke carine mijenjaju globalnu dinamiku tržišta pametnih telefona, povećavajući cijene premium modela i potičući potrošače da traže povoljnije alternative ili rabljene uređaje. Istovremeno, zemlje poput Indije i Brazila koriste priliku za jačanje lokalne proizvodnje i privlačenje investicija.