Huawei lansirao svoj operativni sustav HarmonyOS

Huawei lansirao svoj operativni sustav HarmonyOS

Američke sankcije Huaweiju uvedene su u svibnju 2019. i lideri kineskog giganta odlučili su ubrzati razvoj svog operativnog sustava pod nazivom HarmonyOS, svjesni da bi jako brzo mogli ostati bez Androida u obliku kakav je potreban za nadmetanje na tržištu. Napookn, razvoj je završen.

Konkretnije, HarmonyOS se nalazi na flagship modelima pametnih telefona kineskog proizvođača, a riječ je o Mate 40 i preklopnom (eng. foldable) Mate X2. Također, bit će prisutan i na MatePad Pro tabletu, kao i na Watch Serie 3 pametnom satu.

Cijela priča malo kasni jer u Huaweiju nisu očekivali da bi razvoj alternative mogao potrajati, no sve što vrijedi treba čekati. Barem tako smatraju u kineskom gigantu, iz kojeg odlučno idu prema naprijed, u direktnu utrku s Appleom i Googleom, te njihovim iOS i Android operativnim sustavima. Koji, uzgred rečeno, čine oko sto posto globalnog tržišta.

Ono što će razdvajati HarmonyOS, barem prema tvrdnjama iz Huaweija, jest njegova univerzalnost. Trebao bi biti dostupan na raznim platformama, od televizije do nosivih uređaja, uz spomenute pametne telefone, satove i tablete. Tim bi se razlikovao od Googlea i Applea.

Uostalom, u opisu stoji da je HarmonyOS operativni sustav temeljen na mikrokernelima, dizajniran za pružanje kohezivnog korisničkog iskustva na svim uređajima i u svim uvjetima.

Na tom se operativnom sustavu radi još od 2012., a konkretniji razvoj počeo je 2016., što znači da su lideri kompanije imali plan odvojiti se od Androida, samo što su sankcije to ubrzale i nije bilo alternative.

Sve skupa nije lako izvediv plan jer jasno je koliko se teško nametnuti na tržištu pokraj Google i Applea. Na teži način naučili su to Nokia, BlackBerry i Microsoft. Pokušao je i Firefox, trudio se Amazon, bilo je nekih inačica mobilnih operativnih sustava i u Rusiji, ali Android i iOS su nedodirljivi. Uostalom, zato Samsungov Tizen ostaje samo na televizorima te kompanije, više čak neće biti ni na satovima. Previše je neisplativo i komplicirano.

Ponajprije zbog (ne)dostupnosti aplikacija. Ali, u Huaweiju su imali plan, proveli su težak dio no sad tek slijedi najteži - plasman na tržište i održavanje na tržištu. Zato moraju pridobiti što više developera i imati ponudu kakva se nalazi na Androidu i iOS-u.