Weekend.17 je nadmašio očekivanja s više od 6500 posjetitelja, brojna predavanja, više od 220 govornika iz brojnih država svijeta, panele i radionice.
Svemu tome moglo se svjedočiti na devet pozornica u sklopu čak četiri festivala - Weekend Media Festival, AI Weekend, HR.Weekend i Finance Weekend.
Kako je pravnik iz Slovenije postao predsjednik UEFA-e i koje je prepreke morao svladati na tom putu? Kolika je moć nogometa u svijetu, ali i njegova kao predsjednika UEFA-e te kako se izborio protiv Superlige, u do posljednjeg mjesta ispunjenoj najvećoj dvorani Weekenda u razgovoru s Milanom Vlaović Kovaček, spisateljicom i kolumnisticom Glorije otkrio nam je Aleksandar Čeferin.
Koliko je moć nogometa jaka dokazuju situacija na početku rata u Ukrajini koju je Čeferin opisao, kada je u roku jednog dana uspio organizirati da se iz Ukrajine izvedu igrači i njihove obitelji, među kojima i Darijo Srna, dok to za rukom nije pošlo ni ambasadama ni političarima.
"Život ti se puno promijeni kada postaneš predsjednik UEFA-e i ta moć svakoga može ponijeti. Moraš znati da si ti jedno, a funkcija je nešto sasvim drugo. Puno toga će se promijeniti i kada mi mandat završi, ali mislim da ću zadržati puno prijatelja", naveo je Čeferin.
Što znači biti sretan? Pitanje koje si mnogi od nas svakodnevno postavljaju, a na ovogodišnjem Weekendu.17, Micael Dahlen, švedski profesor sreće, dao je publici odgovore kroz jedinstvenu perspektivu.
"Svako malo trebamo zastati i zapitati se – ima li smisla ono što radimo i ispunjava li nas to na neki način", rekao je Dahlen, objašnjavajući publici važnost refleksije i preispitivanja vlastitih ciljeva u užurbanom i stresnom svijetu u kojem živimo. Dahlen je pojasnio kako je ključ sreće u balansiranju tri temeljna pojma - smislenog, sretnog i psihološki obogaćenog života, pojmova koji, prema njegovim riječima, čine tri paralelna života koja svi vodimo.
Glavna zabluda u koju smo svi vjerovali je da je izvanredna simbioza masovnih medija i masovnog oglašavanja - koja je omogućila marketingašima pristup velikim publikama, a publici besplatan ili jeftin sadržaj u zamjenu - neka vrsta prirodne sile svemira, poput seksa ili gravitacije.
Ovim panelom na kojemu je glavni obarač te utopije u kojoj živimo bio Bob Garfield, američki pisac, novinar i komentator te moderator Ivan Stanković, osnivač i predsjednik, Communis, otkrili su nam kako je to samo bila epoha koja je trajala tri stoljeća, vrlo unosna slučajnost u povijesti. I gotovo je.
"Medijima i oglašivačima od 2007. nestalo je više od pola zarade. Pardon, nije nestalo, znam gdje je. Social media i search je sada u plusu 503 milijarde dolara", istaknuo je Garfield te dodao kako je došlo do toga da već i old-school, dobro poznati brandovi propadaju te da više ništa nije profitabilno.
Kimberly Fox, voditeljica međunarodne prodaje, The Veterans i Helen Lee-Kim, predsjednica za međunarodna tržišta, Lionsgate Motion Picture Group pod moderatorskom palicom Ance Trute, generalne direktorice, Vertical Distribution, podijelile su svoja viđenja o stanju, budućnosti i promjenama koje potresaju Hollywood, ali i streaming servisima i kinima.
Panelistice su bile složne i odlučne u tome da žele da se ljudi vrate u kino dvorane, ističući kako je to veliki zadatak za industriju, ali smatraju da je stanje na tržištu zadovoljavajuće te da su kina, streaming i televizija ekosustav koji se može međusobno nadopunjavati.
U svijetu u kojem se informacije šire brže nego ikad, novinari se suočavaju s novim izazovima - posebno u digitalnom dobu. Upravo te izazove istražio je panel"Gdje novinari griješe?", gdje su akteri medijske scene otvoreno raspravljali o pogreškama koje utječu na povjerenje publike.
Jesu li sloboda i pluralizam medija dovoljno snažan temelj za demokraciju u digitalnom dobu? Panel "Medijske slobode i budućnost medijske industrije" izazvao je veliku pažnju publike.
Panelisti su se dotaknuli pitanja koliko su medijski zakoni usklađeni s realnostima digitalne ere i koliko su učinkoviti u Hrvatskoj i ostatku Europe.
Andrea Čović, zamjenica voditeljice Predstavništva i voditeljica medijskog tima EU komisije objasnila je kako do 2025. dolazi zakon koji će regulirati demokraciju medija. No, Dražen Klarić, glavni urednik i direktor Večernjeg lista tvrdi:
"Mislim da smo zakasnili, živimo u vremenu u kojem je diktatura klika pojela sve ono što mi jesmo, i kako tradicionalni mediji ispaštaju", s čim se dodatno složila Natalija Gorščak, direktorica RTV Slovenije.