Na internom natjecanju Zagrebačke banke pod nazivom ZabaGPT Hackathon, održanom od 19. do 21. svibnja, 45 zaposlenika Zagrebačke banke podijeljeno u deset timova tijekom 48 sati osmišljavalo je rješenja temeljena na primjeni najnovije GPT tehnologije za daljnje unaprjeđenje internih procesa te razvoj proizvoda i usluga za klijente.
Zaposlenici su uz stručnu, tehničku i konzultativnu podršku mentora iz raznih dijelova Banke radili na razradi i pripremi rješenja, tzv. POC-ova (proof of concept) iz različitih područja – od internih procesa, CRM-a, weba i upravljanja rizicima do lansiranja novih proizvoda i usluga, virtualnih asistenata i drugih inovativnih koncepata. Rješenja su potom prezentirali Upravi Zagrebačke banke te tako stvorili velik potencijal za ostvarenje novih digitalnih iskoraka u poslovanju.
„Na prvom internom ZabaGPT Hackathonu angažirali smo svoje interne snage, kapacitete i inovativnost zaposlenika da bismo ispitali kako se učinkovito koristiti alatima umjetne inteligencije i najnaprednijom tehnologijom dostupnom na tržištu s ciljem stvaranja novih ideja i rješenja u internom i eksternom poslovanju. Ponosni smo na sve sudionike te njihova inovativna, cjelovita i konkretna digitalna rješenja koja nam u idućem razdoblju mogu biti važna i korisna za daljnji razvoj našeg digitalnog poslovanja“, izjavio je Pavel Vinter, član Uprave Zagrebačke banke.
Kako sami tvrde, Zagrebačka banka uvijek je bila predvodnica u području tehnoloških iskoraka na hrvatskom bankarskom tržištu. Među prvim bankama u Hrvatskoj 2000. godine lansirala je internetsko bankarstvo za poslovne subjekte, 2001. godine internetsko bankarstvo za građane, u 2007. mobilno bankarstvo m-zaba, a u 2008. prvo mobilno bankarstvo za poslovne subjekte u Hrvatskoj. U međuvremenu su tržištu predstavljene brojne digitalne usluge koje su u sve većem broju dostupne klijentima u m-zabi, a u 2023. godini Zagrebačka banka posvećuje se upoznavanju najsuvremenije GPT tehnologije, istražujući prednosti koje njezina primjena može donijeti bankarskom poslovanju, objašnjavaju iz ZABA-e.
Prema izvješću IDC-a o izgledima za IoT potrošnju u Europi, Bliskom istoku i Africi, možemo očekivati 11 posto složenu godišnju stopu rasta (CAGR) između 2023. i 2028.
"Živimo u svijetu satelita, američkog GPS-a i europskog Galilea (GNSS), koji su nam značajno pojednostavili navigaciju. Ako tehnologija zakaže, pomorci moraju znati kako se orijentirati na nebu, ovisno o dobu dana, pomoću Sunca, zvijezde Sjevernjače, Mjeseca i dijela planeta Sunčevog sustava, koristeći nautički godišnjak i sekstant koji mjeri kutnu visinu nebeskog tijela iznad horizonta u kombinaciji s GMT vremenom."
Potrošnja na računalne i skladišne infrastrukturne proizvode za cloud implementacije porasla je za 99,3 posto u četvrtom kvartalu 2024. godine, dosegnuvši 67 milijardi dolara, prema podacima IDC-a.