Windows Hello koristi 84 posto Windows 10 korisnika

Windows Hello koristi 84 posto Windows 10 korisnika
DepositPhotos

Microsoft je posljednjih nekoliko godina veliki zagovornik biometrije pri prijavi na uređaje, usluge i sustave, a čini se da takav stav ima smisla jer se mogućnosti koje nudi u tom smislu ubrzano šire po pitanju popularnosti.

Pritom se misli na Windows Hello, PIN i hardverski sustav za ovjeru autentičnosti. Ali, poseban naglasak je na Windows Hello, koji je predstavljen 2015. s dolaskom Windows 10 operativnog sustava, no nekako je još uvijek na marginama. Odnosno, polako "silazi" s njih, ako je vjerovati pokazateljima koje nudi Microsoft.

Ta mogućnost garantira potpunu sigurnost, tvrde u kompaniji, i navode da bi se i najbolji cyber kriminalci itekako pomučili da ju probiju. Problem je što do nje ne mogu baš svi jer da bi mogli, moraju imati potrebne senzore ili web kameru prilagođenu Windows Hello. Dok to nije problem onima koji kupe novi uređaj, bilo pametni telefon, tablet, laptop ili desktop računalo, jest problem onima koji su ostali na nešto starijim uređajima.

Kroz pet godina situacija se poboljšala i Microsoft sad nudi višestruko ovjeravanje i biometriju za prijavu. A te promjene stigle su iznimnom brzinom zbog ratifikacije Fast Identity Online FIDO2 sigurnosnih ključeva, iza kojih stoji radna skupina FIDO. Windows Hello se nadopunjava s novim standardima.

Dakle, ono što iz Microsofta sad tvrde jest da se na 84,7 posto Windows 10 računala koristi Windows Hello mogućnost. Primjerice, u 2019. je bila riječ o 69,4 posto. Ali, korisnici koji su nešto stručniji tvrde da je tome tako iz razloga što ih Microsoft prisiljava da koriste PIN kad se prvi put okreću postavljanju Windows 10.

Očito u Microsoftu ništa ne žele prepustiti slučaju pa na svoj standardni način, prisilom, pokušavaju uvesti nešto novo. No, ako je istina da se to ne može probiti od strane hakera, onda to treba i pozdraviti...