Američki Vrhovni sud stao je na stranu administracije Joea Bidena u vezi sa zakonom koji bi mogao zabraniti TikTok u nadolazećim danima. Što su brojni korisnici dočekali na poprilično negativan način, očekivano.
U jednoglasnoj odluci, Sud je potvrdio zakon, navodeći u nepotpisanom mišljenju da "razmjeri TikToka i njegova podložnost kontroli stranih aktera, zajedno s ogromnim količinama osjetljivih podataka koje platforma prikuplja, opravdavaju različit tretman kako bi se riješila zabrinutost Vlade za nacionalnu sigurnost".
U popratnom mišljenju sudac Neil Gorsuch priznao je neizvjesnost u vezi s budućnošću TikToka.
"Čak ni ono što bi se moglo dogoditi s TikTokom nije jasno. Sve što mogu reći jest da se, u ovom trenutku i pod ovim ograničenjima, problem čini stvarnim, a odgovor na njega nije protuustavan."
Ova presuda označava kraj brojnih pravnih izazova koje je TikTok pokrenuo protiv zakona donesenog prošlog proljeća, prema kojem ByteDance mora prodati TikTok ili se suočiti sa zabranom u SAD-u. Presuda dolazi usred sve većih napetosti između s Kinom te samo nekoliko dana nakon što je Bidenova administracija odlučila ograničiti izvoz GPU-ova koji se koriste za AI aplikacije.
Ipak, budućnost TikToka ostaje neizvjesna. Novoizabrani predsjednik Donald Trump sugerirao je da želi "spasiti" aplikaciju. To je izazvalo spekulacije da bi mogao uputiti Ministarstvo pravosuđa da ne provodi zakon ili pronaći neki drugi aranžman koji bi joj omogućio da ostane dostupna.
Skupine za slobodu govora osudile su zakon i odluku Vrhovnog suda da ga potvrdi.
"Odluka Vrhovnog suda iznimno je razočaravajuća jer omogućava ugasiti cijelu platformu i ugroziti prava na slobodu govora tolikog broja ljudi na temelju zastrašivanja i nagađanja. Odbijajući blokirati ovu zabranu, Vrhovni sud daje izvršnoj vlasti neviđenu moć da utiša govor koji joj se ne sviđa, povećavajući opasnost da će se široko pozivanje na 'nacionalnu sigurnost' koristiti za kršenje naših ustavnih prava", izjavio je Patrick Toomey, zamjenik direktora Nacionalnog sigurnosnog projekta (ACLU).
Zaklada Electronic Frontier Foundation (EFF) organizacija za digitalna prava, priopćila je da "zabrana ili prisilna prodaja jedne aplikacije za društvene mreže neće gotovo ništa učiniti za zaštitu privatnosti podataka Amerikanaca - samo sveobuhvatan zakon o zaštiti privatnosti potrošača može postići taj cilj".