VRIJEME PROMJENA

Visoka razina povjerenja potrošača u EU, Internetske prijetnje i dalje postoje

Istraživanje pokazuje da se 70 posto potrošača slaže da trgovci i pružatelji usluga poštuju prava potrošača, dok 61 posto potrošača vjeruje javnim organizacijama da će zaštititi njihova prava. Prekogranična e-trgovina je u porastu, s 35 posto potrošača koji kupuju iz druge zemlje EU-a, a 27 posto izvan EU-a u 2024.

Visoka razina povjerenja potrošača u EU, Internetske prijetnje i dalje postoje
Depositphotos

Uoči Svjetskog dana prava potrošača, Europska komisija objavila je pregled stanja potrošača za 2025. godinu. Pokazuje da se 68 posto europskih potrošača osjeća sigurnim u sigurnost proizvoda koje kupuju, a 70 posto vjeruje da trgovci poštuju njihova potrošačka prava. Međutim, podaci iz Scoreboarda također pokazuju da online rizici za potrošače i dalje postoje, uključujući prijevare, lažne recenzije i zavaravajuće prakse oglašavanja.

EK je izjavila da poduzima odlučne korake za rješavanje izazova s ​​kojima se suočavaju potrošači diljem EU-a. Uz novu Opću uredbu o sigurnosti proizvoda na snazi, potrošači su sada bolje zaštićeni od izlaganja nesigurnim proizvodima koji se prodaju online i offline. Za rješavanje rizika od robe koju prodaju online trgovci na malo izvan EU-a i tržnice koje ugošćuju trgovce izvan EU-a, Europska je komisija ranije ove godine usvojila Komunikaciju o paketu e-trgovine. Također priprema Zakon o digitalnoj pravednosti za jačanje zaštite potrošača od štetnih praksi na internetu, u skladu s postojećim digitalnim pravilnikom EU-a. Nakon stupanja na snagu novih pravila prema Direktivi o pravu na popravak i Direktivi o osnaživanju potrošača za ekološki prijelaz 2026., potrošači će također imati koristi od lakših popravaka, povećane ponovne upotrebe proizvoda i jasnijih informacija o trajnosti i mogućnosti popravka.

Istraživanje pokazuje da se 70 posto potrošača slaže da trgovci i pružatelji usluga poštuju prava potrošača, dok 61 posto potrošača vjeruje javnim organizacijama da će zaštititi njihova prava. Prekogranična e-trgovina je u porastu, s 35  posto potrošača koji kupuju iz druge zemlje EU-a, a 27  posto izvan EU-a u 2024. Internetski kupci imaju više od 60  posto veću vjerojatnost da će imati problema s kupnjom u usporedbi s onima koji kupuju izvan mreže. 93 posto online kupaca zabrinuto je zbog ciljanog online oglašavanja, uključujući prikupljanje osobnih podataka, pretjerano oglašavanje i personalizaciju.

45 posto potrošača susrelo se s online prijevarama, a mnogi su iskusili nepoštene prakse, uključujući lažne recenzije i obmanjujuće popuste. Unatoč usporavanju stope inflacije u 2024. i poboljšanju raspoloženja potrošača u usporedbi s 2022., 38 posto potrošača izrazilo je zabrinutost zbog svoje sposobnosti plaćanja računa, a 35 posto oko mogućnosti priuštiti hranu koju preferiraju. 74 posto potrošača primijetilo je slučajeve kada se pakirana roba smanjila u veličini, dok je 52 posto primijetilo pad kvalitete bez odgovarajućeg pada cijene. Razmatranja okoliša u odlukama o kupnji pala su za 13 posto od 2022., zbog razmatranja povezanih s cijenom održivih proizvoda i usluga i nepovjerenja u pouzdanost ekoloških tvrdnji.