EUROPSKA UNIJA

Vijeće odobrilo izjavu o zajedničkom razumijevanju primjene međunarodnog prava na kibernetički prostor

Tom izjavom EU i njegove države članice pokazuju da je moguće postići zajednički dogovor o skupu temeljnih načela i pravila međunarodnog prava primjenjivih na kibernetički prostor.

Vijeće odobrilo izjavu o zajedničkom razumijevanju primjene međunarodnog prava na kibernetički prostor
Depositphotos

Vijeće EU-A je odobrilo izjavu EU-a i njegovih država članica o zajedničkom razumijevanju primjene međunarodnog prava na kibernetički prostor. U izjavi se ukazuje na to da je međunarodno pravo i dalje svrsishodno u toj digitalnoj domeni te se ponovno ističe da se države moraju pridržavati određenih pravila i obveza pri provođenju aktivnosti u kibernetičkom prostoru. U izjavi se konstatiraju sve veći razmjer, ozbiljnost, sofisticiranost i učinak zlonamjernog ponašanja u kibernetičkom prostoru, uključujući ucjenjivački softver (ransomware), što predstavlja golem izazov i prijetnju za funkcioniranje europskih društava, gospodarstava i načina života. Međutim, kibernetički prostor nije područje u kojem vlada bezakonje.

Ovo je prvi put da EU i njegove države članice donose izjavu o navedenoj temi. Izjava je uslijedila nakon što je Opća skupština UN-a u više navrata podržala okvir odgovornog ponašanja država u kibernetičkom prostoru, koji se temelji na primjeni međunarodnog prava.

Izjava je povezana s naporima uloženima na razini UN-a, osobito Otvorene radne skupine UN-a za sigurnost informacijskih i komunikacijskih tehnologija i pri njihovoj upotrebi za razdoblje 2021. – 2025., osnovane u 2021. Rezolucijom Opće skupštine UN-a UN A/RES/75/240.

ESVD je 10. travnja 2024. Horizontalnoj radnoj skupini za kiberpitanja predstavio neslužbeni dokument o primjeni međunarodnog prava na kibernetički prostor. Ta je horizontalna skupina u bliskoj suradnji s Radnom skupinom za međunarodno javno pravo 4. studenoga 2024. postigla dogovor o tekstu izjave. Odbor stalnih predstavnika (COREPER) potvrdio je taj dogovor 13. studenoga 2024.

Poštovanje i pridržavanje UN-ova okvira za odgovorno ponašanje država u kibernetičkom prostoru i dalje su ključni za održavanje međunarodnog mira, sigurnosti i stabilnosti. EU i njegove države članice stoga ponovno potvrđuju svoju potpunu predanost provedbi tog okvira, koji je Opća skupština UN-a usvojila konsenzusom i u nekoliko navrata istaknula, a kojim se među ostalim potvrđuje da se međunarodno pravo, osobito Povelja UN-a, međunarodno pravo o ljudskim pravima i međunarodno humanitarno pravo, u potpunosti primjenjuju na kibernetički prostor.

EU i njegove države članice nastavit će surađivati s međunarodnim partnerima na uspostavi Akcijskog programa, jedinstvenog, trajnog, uključivog i redovitog mehanizma UN-a usmjerenog na djelovanje radi provedbe i unapređenja odgovornog ponašanja država u kibernetičkom prostoru.

Tom izjavom EU i njegove države članice pokazuju da je moguće postići zajednički dogovor o skupu temeljnih načela i pravila međunarodnog prava primjenjivih na kibernetički prostor. Bolje globalno zajedničko razumijevanje toga kako se međunarodno pravo primjenjuje na kibernetički prostor doprinosi jačanju globalne kibernetičke otpornosti te većoj transparentnosti, predvidljivosti i odgovornosti kad je riječ o ponašanju država u tom prostoru. U tom smislu EU i njegove države članice i dalje podupiru treće zemlje osposobljavanjem i izgradnjom kapaciteta za provedbu UN-ova okvira za odgovorno ponašanje država u kibernetičkom prostoru, među ostalim u pogledu formuliranja nacionalnog, regionalnog ili međunarodnog stajališta o primjeni međunarodnog prava na taj prostor.