Tržište audioknjiga ubrzano raste, a s razvojem umjetne inteligencije situacija bi trebala postati još i bolja. Na štetu svih onih koji su davali svoje glasove kako bi korisnici mogli bezbrižno slušati željene im naslove.
Naime, do 2030. bi tržište trebalo vrijediti oko 33,5 milijardi američkih dolara, što je izniman skok s obzirom da je u 2021. vrijedilo 4,2 milijarde dolara. No, razvoj umjetne inteligencije s 2023. je promijenio prognoze na bolje i audioknjige su jedan od segmenata koji će dobiti poticaj.
Ništa čudno, ljudi imaju glasnice, moraju spavati, moraju se odmarati, imaju privatne živote i - koštaju. Umjetna inteligencija je jednokratno ulaganje i ostaje "u rukama". Ne spava, nema privatni život i može "obraditi" knjigu iznimno brzo. Uz to, može oponašati razne glasove.
Za profesionalce koji su sad zabrinuti za svoje poslove postoji ipak prednost - osjećaji. Umjetna inteligencija može sve, no još uvijek ne može oponašati osjećaje na adekvatan način.
"Kad u knjizi netko bitan i volje umre, a jedan od likova plače, to moram oponašati. Isto vrijedi za sreću, smijeh, ljutnju... Umjetna inteligencija to još uvijek ne zna sama prepoznati i prilagoditi se pa imam koju godinu vremena", izjavila je profesionalna naratorica Kathleen Li iz Teksasa.
Naravno, s vremenom će se i to promijeniti pa kad umjetna inteligencija u knjizi "pročita" neki od osjećaja, prilagodit će ton glasa tim osjećajima. Samo, ponekad su ti osjećaji "između redaka" i dok ih čovjek lako prepozna, umjetna inteligencija ne uspijeva. Zato što mora dobiti jasne i direktne naputke.
U konačnici, sve će se svesti na troškove. Naratori koštaju oko 6000 dolara po knjizi koja može u konačnici podbaciti i ne donijeti profit. Zato, oni manji izdavači ipak će posegnuti za jeftinijim rješenjima u vidu umjetne inteligencije, a naratori će ostati dio bogatijih, ekskluzivnijih izdanja. Koja će zbog toga i više koštati...