NOVO ISTRAŽIVANJE

Umjetna inteligencija prijeti i IT poslovima koje rade najbolji stručnjaci u industriji

Istraživanje je pokazalo da bi čak 70 posto od analiziranih 22.000 zadataka moglo biti ili transformirano ili zamijenjeno umjetnom inteligencijom.

Umjetna inteligencija prijeti i IT poslovima koje rade najbolji stručnjaci u industriji
Depositphotos

Istraživanje američkog Instituta za istraživanje javnih politika (IPPR) otkrilo je izniman utjecaj umjetne inteligencije na radnike u koji u svojim poslovima trebaju najviše vještina i znanja. Saznanja ukazuju na to da se više od dvije trećine zadataka u uredskim zanimanjima nalazi pod rizikom promjene zbog umjetne inteligencije.

Izvješće posebno naglašava kako generativna AI transformira poslove koji se oslanjaju na računalne zadatke, poput upravljanja projektima, marketinga i administrativne podrške.

Istraživanje je pokazalo da bi čak 70 posto od analiziranih 22.000 zadataka moglo biti ili transformirano ili zamijenjeno umjetnom inteligencijom.

Organizacijski i strateški zadaci te ponavljajući i neponavljajući kognitivni i analitički zadaci identificirani su kao oni koji će najvjerojatnije doživjeti poboljšanja u produktivnosti i učinkovitosti zahvaljujući AI-ju. No, sada kada se AI razvija iz noviteta u stvarnog pomagača, IPPR poziva na jasnije smjernice za njegovo korištenje.

Autor izvješća i voditelj AI odjela u IPPR-u Carsten Jung, istaknuo je da se previše politika fokusira ili na ubrzavanje primjene AI-ja ili na osiguravanje njegove sigurnosti, dok vrlo malo njih zapravo definira jasan i svrhovit smjer za njegovo usvajanje.

"Pokretanje AI agenata pokazuje da je umjetna inteligencija drugačija od prijašnjih tehnologija. Umjetna inteligencija bi mogla imati seizmički utjecaj na ekonomiju i društvo jer transformirat će radna mjesta, eliminirati stara, stvoriti nova, potaknuti razvoj novih proizvoda i usluga te nam omogućiti da radimo stvari koje prije nismo mogli", naglasio je Jung.

IPPR poziva vlade da postave jasne politike, utvrde mjerljive ciljeve, surađuju s privatnim sektorom i civilnim društvom te usmjere razvoj umjetne inteligencije tako da ostane u skladu s javnim interesom.

"Politika mora sustići implikacije moćne umjetne inteligencije. Osim osiguravanja da su AI modeli sigurni, moramo definirati i ciljeve koje želimo postići", zaključio je Jung.